Prețul petrolului, în creștere: În sfârșit, lucrurile s-au limpezit!

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Platformă petrolieră / FOTO: https://www.conocophillips.com/news-media/
Platformă petrolieră / FOTO: https://www.conocophillips.com/news-media/
Într-adevăr, pe piața petrolului este loc sau mai exact s-a făcut loc pentru creșterea prețurilor. 

Cum s-a creat acest ”spațiu”! Au existat doi factori care au schimbat datele problemei. În primul rând trecerea uraganului Francine prin Golful Persic a antrenat închiderea multor producții de țiței și, implicit reducerea ofertei. Ofertă mai mică înseamnă prețuri mai mari. 

În al doilea rând, Agenția Internațională pentru Energie a avertizat că, pe măsură ce economia Chinei încetinește, va slăbi și ritmul de creștere a cererii. Din nou, mai puțin petrol pe piață înseamnă prețuri mai mari. 

La numai trei zile distanță

În aceste condiții, țițeiul american West Texas Intermediate pentru livrare în octombrie a crescut la 68,24 dolari/baril, în timp ce petrolul marca Brent cu livrare în luna în noiembrie, indicatorul global de referințăl, a urcat la 71,47 dolari/baril, după ce cu numai trei zile în urmă cobora la cel mai de jos nivel din ultimii trei ani. 

O prăbușire provocată de preocupările legate de perspectivele unei încetiniri economice, peste așteptări, a Chinei și Statelor Unite.  Cu toate acestea, mai mult de o treime din producția de petrol a Golfului este acum oprită din cauza furtunii, care a ajuns miercuri în Louisiana.

39% din producția de petrol a Golfului Mexic

Autoritatea de reglementare offshore din SUA, a declarat că 171 de platforme de producție au fost evacuate din cauza uraganului, ceea ce a redus producția cu 674.833 de barili pe zi, sau 39% din producția totală a Golfului Mexic. 

„Brent se tranzacționează din nou peste 71 de dolari, după ce, cu ajutorul uraganului, a reușit să se îndepărteze de valoarea minimă a ultimilor trei ani, respectiv 69 de dolari/baril. „Este însă prea devreme pentru a spune dacă pragul de 70 de dolari rămâne o barieră fermă, împiedicând piața să înregistreze noi scăderi. Nisipurile rămân încă mișcătoare, atâtpe plan economic, cât și geopolitic. Deci, mai bine nu spune hop înainte de a sări”, a comentat Saxo Bank.

Multe se vor schimba

În raportul său lunar cu puternic impact pe piața petrolului, AIE și-a revizuit din nou în scădere previziunile de creștere a cererii pentru 2024, reducându-și prognoza de 70.000 de barili pe zi cu aproximativ 0,9 milioane de barili pe zi, comparativ cu cererea din 2023. Agenția a a precizat că este pentru a patra lună consecutivă când cererea Chinei se diminuează, cu o scădere de 280.000 bpd.

„Se așteaptă ca cererea de petrol a țării să crească cu doar 180 kb/zi în 2024, deoarece încetinirea economică pe scară largă și accelerarea înlocuirii petrolului cu combustibili alternativi afectează consumul”, se arată în raportul AIE. „Creșterea vânzărilor de vehicule electrice reduce cererea de combustibil pentru drumuri, în timp ce dezvoltarea unei rețele feroviare naționale mari de mare viteză limitează creșterea transportului aerian intern.

AIE este a treia și ultima dintre cele trei agenții internaționale majore de prognoză care își reduce previziunile privind cererea săptămâna aceasta, OPEC și Administrația pentru Informații Energetice și-au redus deja perspectivele de creștere pentru 2024.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ANAF / Foto: DCBUsiness

Firmele ar putea scăpa de completarea formularului D300

Agenția Națională de Administrare Fiscală pregătește o...

Inspectori / Foto: Freepik
Kelemen Hunor

UDMR cere Guvernului revenirea asupra taxelor locale

UDMR a anunțat marți că inițiază, la nivel...

Un livrator distribuie pachete / Foto: Freepik
Elon Musk / Foto: Forumul Economic Mondial de la Davos
Centru de date Amazon

Amazon se confruntă cu mari probleme în Europa

Amazon întâmpină mari dificultăți cu deschiderea...

Semnarea acordului Mercosur. Foto: Agerpres
Copii se joacă cu dispozitive electronice / Foto: Freepik
Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Un fermier culege roșii într-un solar / Foto: Freepik

Micii fermieri scapă de controale și sancțiuni

Fermierii care exploatează până la 10 hectare şi...

Schimb valutar / Foto: Freepik
Dumitru Chisăliță / Foto: Agerpres
Chei auto. Foto: Freepik.com
Finante. Freepik.com
Foto: Pexels
Consiliul Economic și Social
Fermieri / Foto: Freepik
Discutii la Guvern
Resort hotelier
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Lingouri de cupru / Foto: Freepik
Muncitor uzină siderurgică / sursa foto: Freepik.com
Lingouri de argint și aur

pixel