Prințul Harry: Un an departe de casă. Meghan pregătește LOVITURA

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Acuzații GRAVE la adresa lui Meghan Markle: Ea NU este la fel
Acuzații GRAVE la adresa lui Meghan Markle: Ea NU este la fel
La începutul acestui an atenţia presei şi a opiniei publice britanice şi internaţionale s-a concentrat asupra scandalului care se profila în sânul familiei regale de la Londra, după ce, încă din luna ianuarie, prinţul Harry şi soţia sa Meghan Markle, popularii duci de Sussex, au anunţat că doresc să părăsească prim-planul Casei Regale şi că renunţă la îndatoririle oficiale impuse de apartenenţa monarhică. După un an, Meghan are alt plan, ce ar putea presupune chiar și despărțirea.

Denumit de presa tabloidă "Megxit", ca o inspirată parodie la scandalul provocat de "Brexit", acest ''divorţ'' al prinţului Harry de Coroana britanică, a ţinut primele pagini ale ziarelor din Albion până la apariţia unei crize şi mai mari, cea a noului coronavirus.

După un an agitat, în care s-a adâncit prăpastia dintre prinţul Harry şi presă şi s-a produs şi o răcire cu cealaltă familie princiară, cea a fratelui mai mare, prinţul William, Harry a anunţat că doreşte să obţină independenţa financiară pentru familia sa, că va înfiinţa o nouă organizaţie caritabilă şi că va păstra doar o mică parte din îndatoririle oficiale pe care le are. Press Association preciza că ducii de Sussex nu au consultat-o nici pe regina Elisabeta şi nici pe prinţul Charles cu privire la această decizie. 

La începutul lui septembrie prinţul Harry şi soţia sa, Meghan, şi-au împlinit în mare parte visul independenţei financiare semnând un contract de producţie cu platforma Netflix pentru mai multe programe TV, ce variază de la emisiuni pentru copii şi până la seriale de tip reality-show. Iar la puţin timp după aceasta, prinţul Harry a rambursat suma de 2,4 milioane de lire sterline, bani publici folosiţi pentru renovarea reşedinţei lor de pe domeniul Windsor - Frogmore Cottage, care a va rămâne astfel domiciliul din Marea Britanie a ducelui şi familiei sale.

Citește și Meghan și Harry NU pot REZISTA! Uite ce fac cu BANII

Ce pune la cale Meghan? Potrivit publicației Heat UK, ducesa de Sussex ar fi luat legătura cu familia regală, înțelegând că Harry este foarte trist pentru că nu se poate întâlni cu rudele sale. Se pare că Meghan a ajuns la concluzia că soțul ei trebuie, totuși, să se împace cu fratele, tatăl și bunica lui. De altfel, ea a declarat chiar că, în 2021, relațiile cu familia prințului trebuie să fie o prioritate. Iată de ce, Meghan este chiar de acord ca Harry să meargă în Marea Britanie împreună cu fiul lor, Archie și, pentru binele lui Harry ar merge până la despărțire. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Statul se păregătește de o nouă tranșă de împrumuturi
Freepik.com
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Un bărbat citește mai multe documente / Foto: Freepik

2026, un an complicat pentru IMM-uri. Analiză

Pentru IMM-urile din România, 2026 începe sub semnul...

Dosare ANAF. Freepik.com
Kristalina Georgieva / Foto: FMI / Flickr

FMI estimează o scădere a inflaţiei, dar cu o condiţie

Inflația mondială, în recul pe fondul cererii mai slabe...

Lacat. Freepik.com
Foto: Freepik.com
Bani / Foto: DCBusiness

Carlyle caută finanţare în Emirate pentru activele Lukoil

Carlyle discută un posibil parteneriat cu fonduri din...

Două persoane calculează taxe / Foto: Freepik
Lingouri de argint
Bijuteriile indiene se ieftinesc
Planșeul Unirii
Casa de pensii / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Reacția pieței la decizia OPEC
Modificarea PNRR
Bitcoin / Foto: Freepik
Ger și viscol
Donald Trump și Jerome Powell
Ministerul Finanțelor

pixel