Arieratele bugetului general consolidat au scăzut la 520 milioane de lei
Arieratele bugetului general...
"În anul 2018 am lansat pentru prima dată acest proiect şi a fost proiect pilot, programul "Rabla pentru electrocasnice" (...), iar în câteva zile voucherele au fost consumate. Anul acesta am dublat suma de la 20 de milioane de lei la 40 de milioane de lei. În plus faţă de anul trecut, pe partea de aparate de aer condiţionat, maşini de spălat, combine frigorifice sau frigidere, anul acesta vom suplimenta atât pentru televizoare cât şi alte aparate electrocasnice care sunt mult cerute de către cetăţeni. Televizoarele sunt 100% si ne dorim foarte mult să trecem şi la domeniul aspiratoarelor. Lucrurile care se folosesc, dar bineînţeles cu sume mult mai mici la ceea ce înseamnă ecobonusul pentru că nu putem să lansăm, nu dorim ca să trecem la un procent mai mare de 50% din valoarea echipamentului", a spus Gavrilescu, la Antena 3.
Ea a precizat că prin acest program se doreşte înlocuirea echipamentelor energofage din casele românilor cu echipamente cu clasă energetică ridicată.
Citește și: "Rabla pentru electrocasnice", blocat. Care este motivul
"Dorim să înlocuim echipamentele vechi, echipamente energofage cu echipamente cu clasă energetică ridicată din clasa A++ sau A+++, pentru că diminuăm şi consumul de energie în sensul acesta şi diminuăm şi emisiile de gazele cu efect de seră", a adăugat ministrul Mediului.
Programul "Rabla pentru Electrocasnice" a fost lansat pe 19 decembrie 2018, persoanele fizice interesate putând să se înscrie în aplicaţia informatică disponibilă pe site-ul AFM.
Potrivit autorităţilor, în cadrul programului lansat în 2018, persoanele fizice beneficiază de vouchere pentru achiziţionarea de echipamente electrice şi electronice de uz casnic, cu eficienţă energetică clasa A++ şi A+++, după cum urmează: 200 lei pentru maşini de spălat rufe cu eficienţa energetică A++; 300 lei pentru maşini de spălat rufe cu eficienţa energetică A+++; 300 lei pentru aparate de aer condiţionat cu eficienţa energetică la răcire (A+++/ A++); 300 lei pentru frigidere/combine frigorifice/lăzi frigorifice/congelatoare cu eficienţa energetică A++; 400 lei pentru frigidere/combine frigorifice/lăzi frigorifice/congelatoare cu eficienţa energetică A+++.
Potrivit MM, anul trecut se estima că peste 60.000 de echipamente electrice şi electronice de uz casnic folosite puteau fi înlocuite cu altele noi, cu consum redus de energie, prin intermediul Programului "Rabla pentru electrocasnice", al cărui buget a fost de circa 20 de milioane de lei.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Arieratele bugetului general...
Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...
România, în fruntea producției...
Favoriți în sondaje,...
Se dorește verificarea...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Guvernul s-a decis în privința...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...