Ce este FNGCIMM? Cătălin Leonte: Un instrument ce permite reducerea prețului dobânzii
Cătălin Leonte, Director...
Deputaţii ruşi au votat marţi un amendament iniţiat de preşedintele Vladimir Putin, care declară ilegal statutul de lider al grupărilor mafiote.
'Rusia are nevoie absolută de această nouă legislaţie care să permită forţelor de ordine să pună capăt criminalizării ţării', a explicat principalul susţinător al textului în Duma de Stat (camera inferioară a parlamentului rus), deputatul Otari Arşba.
Până în prezent interpelarea liderilor mafiei ducea în general la punerea lor în libertate din cauza lipsei capetelor de acuzare permiţând implicarea lor directă în crimele comise de grupările lor.
Rusia are una dintre cele mai puternice mafii din lume, la concurență cu cea japoneză, chineză sau italiană și numără în prezent între 200 şi 400 de 'naşi'. Mulți dintre aceștia provin din fostele republici sovietice, în principal Georgia.
Aceștia au preluat apoi controlul asupra întregului sector economic după prăbuşirea URSS la sfârşitul anului 1991.
Citește și:Începe războiul? Președintele Putin a semnat decretul!
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Cătălin Leonte, Director...
Ultimele date publicate de...
Ministrul Finanțelor, Tanczos...
Au fost înregistrate și creșteri importante.
Când principalul negociator comercial al Japoniei s-a...
Președintele Statele Unite...
Leul s-a menținut stabil față...
Un prim test are loc la Osaka.
Prețurile la cupru au scăzut...
Un studiu elaborat de...
Care este concluzia unui studiu realizat pe această temă...
Este vorba de politica monetară...
Republicanii din Congresul...
Damen Shipyards se confruntă cu...
Rompetrol repornește instalația...
În cadrul procesului antitrust împotriva Google, Yahoo...
Scade numărul firmelor intrate...
Cătălin Leonte, Director...
Salonul Imobiliar Bucureşti,...
Persoanele cu handicap nu vor...
Grupaj de știri.
Lichiditate solidă și aprecieri...
Donald Trump ar dori să vadă...
Papa Francisc, reformatorul...
Acționarii au aprobat în AGA un...