Putin invadează Ucraina. Explozii în mai multe orașe inclusiv Odessa, în apropierea graniței cu România

Autor: Matei Ion
Data actualizării:
Data publicării:
Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a anunţat joi introducerea legii marţiale în toate teritoriile ţării, după ce şeful statului rus, Vladimir Putin, a declarat în zori începerea unei "operaţiuni militare" în Ucraina, transmite Reuters.

Zelenski a spus că Rusia a efectuat atacuri cu rachete asupra infrastructurii ţării şi a gărzilor de frontieră.

"Suntem puternici, suntem gata pentru orice, vom învinge", a afirmat şeful statului ucrainean.

Cu o zi în urmă, miercuri, preşedintele ucrainean dăduse asigurări că, pentru moment, ''nu există necesitatea unei mobilizări generale'' în rândul populaţiei şi exclusese riscul unui război la scară mare cu Rusia, motiv pentru care respinsese apelurile de a impune legea marţială în provincia separatistă Donbas, din estul ţării, în ciuda recunoaşterii de către Moscova a autoproclamatelor republici separatiste Doneţk şi Lugansk. 

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat joi că Rusia a efectuat lovituri cu rachete ashttps://admin.dcbusiness.ro/edit_news.php?show=news&id=640586upra infrastructurii ucrainene şi poliţiei de frontieră a ţării şi că explozii au fost auzite în multe oraşe, informează Reuters.

El a anunţat că legea marţială a fost declarată peste tot în ţară şi că a vorbit prin telefon cu preşedintele american Joe
Biden.

Într-o declaraţie separată, Ministerul de Externe ucrainean a spus că scopul operaţiunii militare a Rusiei este distrugerea
statului ucrainean.

Citește și: De ce atâta agitație pentru Donețk și Lugansk. Interesele lui Putin și ale europenilor

Preşedintele american Joe Biden a discutat prin telefon cu preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, promiţându-i sprijinul Statelor Unite în faţa atacului Rusiei, a anunţat miercuri seară Casa Albă, citată joi de France Presse.

"Preşedintele Zelenski m-a contactat şi tocmai am terminat de vorbit", a declarat Joe Biden într-un comunicat al Casei Albe.

"Condamn acest atac neprovocat şi nejustificat al forţelor militare ruse", adaugă preşedintele american după anunţul făcut de preşedintele rus Vladimir Putin despre o "operaţiune militară" a Rusiei în Ucraina.

Joe Biden subliniază de asemenea că Volodimir Zelenski i-a cerut "să îndemne liderii lumii să denunţe clar agresiunea flagrantă a preşedintelui Putin şi să fie alături de poporul Ucrainei".

Preşedintele Statelor Unite, care a precizat că va vorbi joi despre "consecinţele" acestui anunţ pentru Rusia şi va discuta în aceeaşi zi cu omologii săi din G7, a promis de asemenea să impună sancţiuni importante împotriva Rusiei.

"Vom continua să oferim sprijin şi asistenţă Ucrainei şi poporului ucrainean", conchide Joe Biden.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Banca Centrală Europeană
Conducte de gaze / Foto: Freepik
Mar-a-Lago / FOTO :Wikipedia
Raiffeisen Bank / FOTO: https://www.rbinternational.com/en/raiffeisen.html
Freepik.com
Foto: Freepik.com
Kristalina Georgieva / Foto: FMI
Donald Trump
Semnarea unui document / Foto: Pexels.com
Vama Giurgiu
Transgaz
Boeing
Foto: Freepik.com
Panouri fotovoltaice
Google
Bursa de Valori București
Oameni pe stradă / Foto: DCBusiness
Știrile dimineții / Foto: Freepik
Cresc SALARIILE și PENSIILE speciale ale magistraților
UE are nevoie de forță de muncă
BCE
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu

Furnizorii de energie, luați la control de ANPC

Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor...

Termocentrala
Dolari și euro
Lingouri de aur / FOTO: Freepik
WhatsApp / FOTO: Freepik
Ghișeu
Persoană în scaun cu rotile / Foto: Freepik
Fidelis

pixel