Radu Oprea: Relațiile comerciale dintre România și Germania au depășit 40 miliarde de euro. 10.000 de companii active

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Ministrul Economiei a transmis un mesaj cu privire la vizita pe care a făcut-o în Germania. 

"Timp de două zile am fost împreună cu reprezentanții mediului de afaceri din Germania, atât cu cei care au ales să investească în România de mulți ani, cât și cu cei care descoperă acum oportunitățile oferite de țara noastră. Relațiile comerciale dintre România și Germania au depășit anul trecut 40 miliarde de euro. Cele peste 10.000 de companii active crează peste 250.000 de locuri de muncă, iar totalul investițiilor, de peste 10 miliarde euro, situează Germania pe locul doi în topul investitorilor străini din România.

Am transmis mesajul premierului Marcel Ciolacu și am participat la dezbateri și numeroase întâlniri bilaterale, care cu certitudine vor genera noi proiecte de investiții în România", a anunţat Radu Oprea, ministrul Economiei.

"Conferința s-a bucurat de prezența vice-cancelarului și ministrul federal al economiei și schimărilor climatice, Robert Habeck, a prim-ministrului Republicii Modova, Dorin Răcean, a viceprim-ministrului și ministrul economiei, Dumitru Alaiba, dar și a colegului meu Sebastian Burduja, ministrul energiei.

M-au bucurat rezultatele întâlnirii, de la sediul Ministerului Economiei, cu Robert Habeck, pentru că am convenit proiecte comune, urmând ca la începutul anului viitor să răspundă invitației mele de a vizita România împreună cu reprezentanții Start Up-urilor germane.

Aș vrea să mulțumesc organizatorilor Conferinței economice România - Germania: Camera de Comerț AHK reprezentată de Andreas Lier și Sebastian, precum și lui Philipp Haußman, membru al consiliului de administrație al Asociației Germane de Afaceri din Est și nu în ultimul rând dnei Ambasador Adriana Stănescu. Evenimentul va avea consecințe directe asupra creșterii nivelului investițiilor germane în România", a scris Radu Oprea pe pagina sa de Facebook.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Documente pe masa unui om de afaceri / Foto: Freepik
Curtea Constituțională a României, CCR / Foto: George Călin / Inquam Photos
Pompe de căldură / Foto: Freepik
Bagaj în aeroport pe o bandă rulantă / Foto: Freepik
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Bani. Freepik.com

Domeniile cu cele mai mari creșteri salariale în 2025

2025 a fost un an în care angajatorii au tratat cu...

Ședința de Guvern / Foto: gov.ro
Impozite și taxe / Foto: Freepik
Klaus Iohannis / Foto: Președinția României

ANAF îl cheamă în instanţă pe Klaus Iohannis

ANAF deschide acțiune în instanță la Tribunalul Sibiu.

Fotografie de la cottonbro studio: https://www.pexels.com/ro-ro/fotografie/birou-masa-de-lucru-laptop-barba-i-6803551/
Bursa de la Tokyo / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr
Service auto / Foto: Freepik
Pensionară / Foto: Freepik
ANAF

ANAF: 20 noiembrie, termen critic! Firmele trebuie să decidă

20 noiembrie este termenul-limită până la care...

Magistrat

Cum arată noua formă a Legii pensiilor speciale

Guvernul reia reforma pensiilor de serviciu din...

Manager lucrează la calculator / Foto: Freepik
Panouri fotovoltaice / FOTO: Freepik
CEC Bank
Sediu Nvidia
Lukoil Sofia
Aurel Popescu
O femeie se uită nemulțumită la telefonul său / Foto: Freepik
Peter Thiel / Foto: Gage Skidmore / Flickr
Robert Fico
Cosmin Marinescu
Freepik.com
Leonardo Badea Prim-viceguvernator BNR

pixel