Harta sărăciei și a bogăției în Europa: Ce loc ocupă România - Analiză
Luxemburg și Irlanda se află în...
Drapelul regal a fost arborat pe acoperişul acestei reşedinţe regale din comitatul Norfolk, unde regele Charles şi soţia lui, Camilla, se vor afla în ziua de Crăciun, marcând astfel o reluare a festivităţilor regale tradiţionale.
Membrii familiei regale vor asista împreună în această dimineaţă la slujba de Crăciun, ce va fi oficiată la biserica Sf. Maria Magdalena.
De Crăciun, membrii familiei regale îi salută pe vizitatorii sosiţi pe Domeniul Sandringham şi participă la un prânz festiv.
Va fi pentru prima dată când familia regală va petrece Crăciunul la Sandringham după anul 2019 şi, totodată, acesta va fi primul Crăciun fără regina Elisabeta a II-a.
Prinţul William şi Kate - care deţin acum titlurile de prinţ şi prinţesă de Wales - sunt aşteptaţi la Sandringham alături de prinţesa regală Ann şi familia ei, precum şi prinţul Edward şi soţia lui, care deţin titlurile de conte şi contesă de Wessex, alături de copiii lor.
Ducele de York şi fosta lui soţie, Sarah, se vor afla şi ei la Sandringham, însă nu se ştie deocamdată dacă prinţul Andrew - a cărui reputaţie a fost grav afectată de un proces în care a fost acuzat de agresiune sexuală - va avea o apariţie publică.
Regele Charles a înregistrat primul său mesaj de Crăciun în calitate de suveran al Regatului Unit, în care va vorbi, conform aşteptărilor, despre decesul mamei sale şi despre moştenirea reginei Elisabeta a II-a.
Mesajul festiv a fost înregistrat pe 13 decembrie în Capela St. George de la Castelul Windsor.
O imagine care îl arată pe regele Charles al III-lea în timpul înregistrării acestui mesaj către ţară a fost dată publicităţii în Ajunul Crăciunului.
În acea imagine poate fi văzut un brad de Crăciun decorat cu ornamente făcute din materiale sustenabile, inclusiv hârtie şi sticlă, precum şi produse naturale, precum conuri de brad.
În mod tradiţional, membrii familiei regale privesc împreună acest discurs televizat, care este difuzat după masa de prânz, de obicei la ora locală 15:00.
Domeniul Sandringham a fost reşedinţa privată a patru generaţii de monarhi britanici timp de peste 160 de ani şi aparţine în prezent actualului suveran al ţării, regele Charles al III-lea.
Un uriaș diamant roz, vândut cu peste 28 milioane de euro VIDEO
Este cea mai mare bijuterie roz în formă de pară și de o asemenea calitate scoasă vreodată la licitație, potrivit Christie's.
Fortune Pink, un diamant roz gigant și rar, a fost vândut marți la licitația de la Geneva pentru peste 28,3 milioane de euro unui colecționar privat din Asia. Piatra este cel mai mare diamant roz în formă de pară de această calitate scos vreodată la licitație, potrivit Christie's, deținut de Artemis, holdingul familiei franceze Pinault.
Piatra este montată pe un inel, flancat de o parte și de alta de un diamant alb mare. Cântărește exact 18,18 carate, un număr considerat de bun augur în Asia, potrivit Christie's. Diamantul roz strălucitor a fost vândut pentru 24,5 milioane de franci elvețieni (24,7 milioane de euro) sau 28.436.500 de franci elvețieni (28.640.761 de euro) cu tot cu taxe.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Luxemburg și Irlanda se află în...
Formula finală a pachetului de măsuri fiscale ar putea...
Grupul spaniol Inditex,...
Președintele american Donald...
Europa își securizează...
Anunţul momentului de la...
Curs valutar BNR, 20 iunie 2025.
Președintele Franței propune accelerarea lansărilor și...
Compania Google a suferit joi o înfrângere juridică...
Analistul economic Adrian...
Diferențe fiscale de peste 1,8...
Vladimir Putin urmează să...
Ghidul oficial pentru utilizarea sistemului RO...
Transelectrica este acum sub...
Volumul lucrărilor de...
Senatul României a adoptat un...
A fost depus la Senat un...
Ministerul Finanțelor și Bursa...