România crește capacitatea de stocare a energiei verzi. Ce înseamnă acest lucru
România înregistrează progrese...
"Având în vedere preocuparea cetățenilor dar și anumite ingrijorări exprimate în spațiul public privind circulația trotinetelor electrice, PMB anuntă că în viitorul apropiat va organiza o serie de dezbateri, alături de reprezentanți ai autorității locale, ai Poliției Rutiere, ai ONG-urilor și asociațiilor care au ca domeniu mobilitatea, pentru elaborarea unui regulament care să faciliteze acest mod de deplasare prin oraș, punându-se în primul rând accent pe siguranța cetațenilor", se spune într-un comunicat al Primăriei București.
Amenzi URIAȘE pentru cei care folosesc bicicleta sau trotineta
În primăvara acestui an, PMB a demarat un proiect nou pentru transportul alternativ cu trotinete electrice prin care se speră la fluidizarea traficului cât și la reducerea noxelor mai ales în centrul Capitalei.
În acest scop PMB a are acorduri semnate cu 3 companii de profil: Lime Tehnology Network SRL, Wolf-e Riders SRL si S.C. Hub Work SRL (Flow), care au pus la dispoziția publicului bucureștean 2.600 de trotinete electrice.
Regulamentul inițiat de PMB va fi gata anul viitor.
"Având in vedere interesul major al bucureștenilor pentru acest proiect pilot, Primăria Capitalei initiază aceste dezbateri, astfel încât, anul viitor circulatia acestor mijloace de transport alternativ să fie reglementată", conchide comunicatul Primăriei.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
România înregistrează progrese...
Președintele Franței, Emmanuel...
Președintele Rezervei Federale...
Pentru prima dată în lume,...
Economia Germaniei a intrat...
Producţia de gaze a scăzut cu...
UBS avertizează asupra...
Instituția financiară austriacă...
China reduce ritmul scăderii...
Trump ar putea renunța în...
Există două situații concrete...
Atenționare de călătorie:...
Președintele interimar Ilie...
Reacţia autorităţilor din China...
Bursa de Valori București...
Astăzi îți atragem atenția...
Plenul Consiliului Superior al...
Criză de forță de muncă în...
O mișcare anticipată de analiști.
Cursul valutar de joi, 17...
Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor...
Având în vedere încălzirea...