Remdesivir disponibil această săptămână. În ce țară se administrează

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Medicamentul antiviral Remdesivir, administrat intravenos, va fi disponibil săptămâna aceasta pentru pacienţii COVID-19 din SUA
Medicamentul antiviral Remdesivir, administrat intravenos, va fi disponibil săptămâna aceasta pentru pacienţii COVID-19 din SUA
Medicamentul antiviral Remdesivir, administrat intravenos, va fi disponibil săptămâna aceasta pentru pacienţii COVID-19 din SUA aflaţi în stare foarte gravă, după ce Agenţia americană pentru alimente şi medicamente (FDA) şi-a dat acordul pentru folosirea acestuia în regim de urgenţă, a anunţat duminică societatea producătoare, Gilead Sciences, relatează agenţia EFE.

Un reprezentant al acestei companii, Daniel O'Day, a declarat într-un interviu acordat postului CBS News că aceasta va dona guvernului american întregul ei stoc de Remdesivir, adică aproximativ 1,5 milioane de fiole, adăugând că obiectivul Gilead Sciences este ca acest tratament să ajungă şi la pacienţii COVID-19 din afara SUA, în ţările care aprobă folosirea acestuia.

Trump: Vom avea un vaccin până la sfârşitul acestui an

Cele 1,5 milioane de fiole înseamnă între 100.000 şi 200.000 de tratamente, în funcţie de durata administrării, ce poate fi de cinci sau zece zile, potrivit lui Daniel O'Day. El a mai spus că o parte din acest stoc poate fi accesibilă şi altor ţări, aşa cum Gilead a procedat şi în alte cazuri de studii clinice, posibilitate prevăzută în acordul dintre această companie şi Casa Albă.

Agenţia americană pentru alimente şi medicamente (FDA) a emis vineri o ''autorizaţie de urgenţă'' pentru administrarea acestui tratament pacienţilor COVID-19, deşi conform unor studii clinice eficacitatea sa nu este dovedită. Un studiu recent american a relevat totuşi o scurtare a timpului de însănătoşire în cazul unor bolnavi, astfel că FDA şi-a dat acordul pentru utilizarea Remdesivir pentru pacienţii infectaţi cu noul coronavirus aflaţi în stare foarte gravă.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa de pe Wall Street / FOTO: Freepik
Declaratia 100
Foto:Freepik.com
Strângere de mână / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com
Notificare telefon

Eset, avertizare pentru cei care au cont pe Spotify

Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...

Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Papa Francisc

Papa Francisc a murit

A încetat din viaţă Papa Francisc.

Foto: Freepik.com
Kristalina Georgieva / Foto: FMI / Flickr

Scădere uşoară a numărului de firme dizolvate

Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...

Foto: Freepik.com
Sondă / FOTO: Freepik

Producţia de ţiţei a României scade, importurile cresc

Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...

Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook
Sol

Ucraina rămâne fără gaze. Rezervele sunt pe sfârşite

Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...

Razboiul comercial SUA-China / Foto: Freepik
Nissan / FOTO: Unsplash
Foto: Freepik.com
Boeing 737 Max / FOTO: Unsplash
Protest masiv în New York împotriva lui Donald Trump și Elon Musk
Vânzător stradal într-o localitate din California / Foto: Dave Parker / Flickr
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Gândim alte planuri / FOTO: Freepik

Bancherii, obligați să-și pună mintea la contribuție

În noile condiții generate de războiul tarifelor,...

Bursa de la Tokyo / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr

Cine mai are încredere în dolar?

Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...

Mină de cupru

10 mega-mine care țin planeta în priză: cine dă cupru lumii?

Cererea globală de cupru explodează: investiții de peste...

Foto: Freepik.com

pixel