Rusia ia măsuri împotriva Google din cauza „falsurilor" de pe YouTube

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Google plătește mai mult de 300 de editori din UE pentru știri
Google plătește mai mult de 300 de editori din UE pentru știri
Rusia ia măsuri împotriva Google din cauza conținutului de pe YouTube pe care îl consideră „fals". Măsurile includ interzicerea publicității pe platformă și a resurselor de informare.

Autoritatea rusă de reglementare a telecomunicaţiilor a anunţat joi că interzice companiei Google să îşi facă publicitate în Rusia, acuzând platforma YouTube că difuzează informaţii false despre forţele ruse din Ucraina, potrivit AFP.

Moscova desfăşoară o campanie amplă de reprimare a difuzării de informaţii care nu corespund liniei oficiale.

"YouTube a devenit o platformă-cheie pentru difuzarea de 'falsuri' despre operaţiunea militară specială de pe teritoriul Ucrainei, discreditând forţele armate ruse", a transmis Roskomnadzor, care reproşează de asemenea platformei că publică materiale ale "extremiştilor" ucraineni.

Autoritatea a mai acuzat de asemenea platforma că cenzurează media ale statului rus, ale căror canale pe YouTube au fost închise.

ASF: Concentrarea excesivă înregistrată pe piața RCA, în ultimii ani, începe să se reducă treptat

În consecinţă, Google nu va mai avea dreptul "să facă reclamă la Google LLC" şi la platformele sale în Rusia.

De asemenea, motoarele de căutare ruseşti vor trebui să indice că Google şi filialele sale încalcă legislaţia rusă atunci când se face o căutare cu numele lor.

Aceste măsuri sunt mult mai puţin dure decât cele care au vizat alţi giganţi pentru acuzaţii similare, Facebook, Twitter sau Instagram fiind blocate în Rusia.

De asemenea, difuzarea de informaţii care discreditează armata rusă este pasibilă de o pedeapsă de până la 15 ani de închisoare.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Donald Trump
Foto: pexels.com
Nvidia / FOTO: Freepik
Lansarea dronei germane Rheinmetall KZO în timpul exercițiului Iron Wolf II în Lituania / Foto: NATO / Flickr
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Vladimir Putin / Foto: kremlin.ru
pexels.com
Donald Trump
Foto: Pexels.com
Contabil
Vladimir Putin și Donald Trump / Foto: kremlin.ru
Euro și lei / Foto: Oana Pavelescu
Militar ucrainean / Foto: Serhii Nuzhnenko / Radio Europa Liberă
Foto: Pexels.com
Portul Constanța
Familie plateste cumparaturile la casă

România nu mai este pe primul loc la inflație

România a pierdut titlul de țară cu cea mai mare...

Reguli noi pentru transportatori
Petrol / sursa: Freepik.com
Warren Buffett / FOTO: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063827483686&sk=photos_by

Warren Buffett, Oracolul din Omaha, dezvăluie unde a greșit

Berkshire Hathaway, compania legendarului investitor...

Janusz Bugajski, Senior Fellow la Jamestown Foundation din Washington DC
Știri false / Foto: Freepik
Tractorist / Foto: Freepik
Lucrător
Spațiu / FOTO: Wikipedia

Spațiul devine din ce în ce mai aglomerat pentru Elon Musk

Rețeaua de comunicații Starlink, deținută de miliardarul...


pixel