Rusia ia măsuri pentru a-şi reduce dependenţa de dolar

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Rusia lucrează la măsuri de reducere a dependenţei sale faţă de SUA şi de dolar, pe fondul noilor sancţiuni ale Washingtonului impuse Moscovei, a anunţat, vineri, ministrul rus de Externe, Sergei Lavrov, pentru agenţiile ruse de presă.  

"Am tras concluziile necesare şi facem tot ce este necesar pentru a nu mai depinde de acele ţări care acţionează în acest mod faţă de partenerii lor internaţionali", a declarat oficialul rus pentru Interfax.

În timpul vizitei desfăşurate la Sarajevo, Lavrov a afirmat că noile sancţiuni ale SUA vor submina încrederea în dolarul american pe plan global.

Rusia a calificat vineri ca fiind o măsură greşită impunerea unui nou val de sancţiuni de către SUA, afirmând că obiceiul Washingtonului de a folosi sancţiuni împotriva Moscovei riscă să submineze stabilitatea globală şi face parte dintr-un joc periculos.

Administraţia Trump a impus, joi, sancţiuni armatei chineze pentru că a cumpărat avioane de luptă şi sisteme de rachete din Rusia, încălcând sancţiunile americane impuse Moscovei pentru presupusul amestec în alegerile din SUA, din 2016.

De asemenea, administraţia americană a inclus pe lista neagră 33 de persoane şi entităţi asociate cu armata şi cu serviciile de informaţii din Rusia.

Şi ministrul rus de Finanţe, Anton Siluanov, anunţa luna trecută că Moscova va continua să-şi reducă deţinerile de titluri de valoare americane, iar în tranzacţiile sale Rusia va extinde folosirea rublei şi a altor monede, inclusiv euro, în detrimentul dolarului.

Mai mult, ministrul rus de Finanţe a susţinut că dolarul nu mai este un instrument demn de încredere pentru plăţile în comerţul internaţional.

Oficialul rus şi-a exprimat dubiile că recunoaşterea internaţională a monedei SUA este demnă de încredere şi a declarat că "nu exclude" posibilitatea trecerii la alte valute în comerţul cu ţiţei.

"Ne-am redus semnificativ investiţiile în active americane. De fapt, dolarul, care este considerat o monedă internaţională, devine un instrument riscant pentru plăţi", a avertizat Siluanov.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

O măsură de stimulare a creșterii
Dacia a vândut mai puțin în Europa
Tesla
Curtea de Conturi
Elon Musk și Donald Trump
ANAF / Foto: DCBusiness

Ce impozite trebuie plătite până la 25 iunie 2025?

Pentru al patrulea an consecutiv, companiile din România...

Bancnote / Foto: Oana Pavelescu

Ce înseamnă pentru România dobânzile mai mici în zona euro

Scaderea dobanzii de referinta de catre Banca Centrala...

Showroom / Foto: Freepik
Donald Trump și Xi Jinping
Titluri de stat Fidelis
Fermă de eoliene / Foto: Freepik
Phishing
Ploaie
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Carmina Fusté
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Foto: Pexels.com

Vineri, la ora 7.00, se deschide Transfăgărăşanul

Vineri, 6 iunie, se redeschide Transfăgărăşanul.

Bursă / FOTO: Freepik
Dolari și euro

Profitul Wizz Air, în picaj: Scădere cu 61%

Transportatorul aerian low-cost Wizz Air a raportat joi...

Evaziune fiscală / Foto: Freepik
Ryanair / sursa foto: Freepik.com / @EyeEm

Nouă răniţi după aterizarea de urgenţă a unui avion Ryanair

Zbor Ryanair lovit de turbulențe extreme: aterizare de...

Romaqua Group obține statutul de Business Superbrand

Statutul de Business Superbrand a fost obținut de...

Adrian Negrescu / Foto: Agerpres

pixel