Rusia renunță la prelungirea acordului privind exporturile de cereale din Marea Neagră

Autor: Vlad Roibu
Data publicării:
Vapor comercial
Vapor comercial
Rusia a renunțat la prelungirea acordului de export al cerealelor prin Marea Neagră, a anunţat luni Kremlinul. Această veste vine în contextul în care cu câteva ore în urmă, podul Kerci, construit de ruși după ocuparea Crimeei în 2014, a fost atacat.

Înţelegerea mediată în urmă cu un an de ONU şi Turcia permitea Ucrainei să exporte cereale pe cale maritimă, prin porturile din sud, după o perioadă de la începutul războiului în care Rusia impusese o blocadă.

Acordul a fost prelungit de mai multe ori şi urma să expire luni. Moscova susţinea de mai multă vreme că nu mai sunt îndeplinite condiţiile pentru o nouă prelungire.

"De fapt, acordurile privind Marea Neagră nu mai sunt valabile de astăzi", a declarat presei purtătorul de cuvânt al preşedinţiei ruse, Dmitri Peskov. "Din păcate, partea din aceste acorduri privind Marea Neagră referitoare la Rusia nu au fost încă implementate, aşa că efectele lor încetează".


Condițiile impuse de ruși

 

Moscova reclamase de mai multe ori că exporturile de cereale şi îngrăşăminte ruseşti întâmpină în continuare obstacole, deşi nu sunt supuse direct sancţiunilor occidentale. Rusia a formulat o serie de cereri despre care susţine că nu au fost soluţionate. "Imediat ce partea privind Rusia a acordului este îndeplinită, partea rusă va reveni la implementarea acordului, imediat", a afirmat Peskov.

Rusia a acuzat luni Ucraina de atacul asupra podului care leagă Crimeea de teritoriul rus. Conform surselor ruse, pentru atac s-au folosit drone, iar exploziile au ucis doi oameni. Peskov a susţinut însă că decizia privind acordul nu are legătură cu acest "act terorist", pe care l-a pus pe seama Ucrainei. "Sunt evenimente absolută fără legătură. Chiar înainte de atac, această poziţie a fost anunţată de preşedintele (Vladimir) Putin", a spus purtătorul de cuvânt.

Forţele armate ucrainene au sugerat că incidentul ar putea fi o provocare din partea Rusiei, însă presa din Ucraina a citat surse neidentificate potrivit cărora în spatele atacului se află Serviciul de Securitate ucrainean.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

TVA
Rubla s-a depreciat
ANAF / Foto: DCBUsiness
Portul Galați / Foto: Facebook / Portul Galați
Centrala nucleara. Foto: Pexels.com
Care este mesajul BNR
Inspectori ANAF
Criptomonezile s-au prăbușit / Foto: Freepik
Moțiune de cenzură / Foto: George Călin / Inquam Photos / Bursa de Valori București
Toni Greblă / Foto: Agerpres / Mihai Poziumschi
Florărie / Foto: Freepik
Foto: Pexels.com
Simona Bucura-Oprescu alături de Crin Antonescu, Marcel Ciolacu, Cseke Attila și Natalia Intotero
Horațiu Potra / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Semnatură / Foto: Freepik
Piaţa locală de investiţii s-a situat peste cea din Slovacia
Foto: Freepik
Petroliști
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Bursa de la New York / Foto: Unsplash

Creșterea economică a SUA a încetinit

Creșterea economică a Statelor Unite a încetinit în...

Ministerul Finanțelor
Donald Trump
Sute de joburi pentru români / Foto: Freepik

Revin cardurile de energie. Anunţ după şedinţa de Guvern

Românii cu venituri reduse vor primi, din nou,...

Asteroidul Dimorphos / FOTO: Wikipedia
Avion / FOTO: Freepik
Grecia

pixel