Arieratele bugetului general consolidat au scăzut la 520 milioane de lei
Arieratele bugetului general...
În cadrul aceleași secții de Anatomie Patologică, medicii specialiști au câștigat în perioada de referință, potrivit datelor publicate pe site-ul unității spitalicești, între 14.000 și 15.000 de lei, asistenții medicali principali figurând cu salarii nete cuprinse între 6.000 și 8.400 de lei. Nici femeia de serviciu nu a fost trecută cu vederea, ea încasând 3.977 de lei în luna iunie.
Venituri mari și în alte secții. Astfel, un medic de la Serviciul de Prevenire a Infecțiilor a câștigat peste 10.000 de lei, în timp ce, la Medicină Legală, șeful unității a avut un salariui de 20.000 de lei. Tot aici, un brancardieri a încasat 3.600 de lei, leafa autopsierilor oscilând între 5.000 și 5.600 de lei.
Citește și Codul muncii. Modificări importante legate de salarii și certificate. Cine este vizat
Printre cele mai mici salarii sunt pentru bucătari (2.000 - 2.300 de lei), muncitorii necalificați (2.000 - 2.300 de lei) și șoferi (3.400 de lei), adică mai puțin decât o femeie de serviciu. La Secția de Psihiatrie, cea mai mare leafă a fost încastă de șefa departamentului (16.000 de lei), mult peste salariul psihologului secției, care a primit 4.700 de lei
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Arieratele bugetului general...
Favoriți în sondaje,...
România, în fruntea producției...
Se dorește verificarea...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Guvernul s-a decis în privința...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...
Termenele de livrare care ar putea determina...