TVA 11% sau 21%? Ghid complet al noilor cote de la 1 august
Cota redusă de TVA este păstrată doar pentru anumite...
În acest context, şeful ANPC anunţă că o comisie de specialitate ce va fi înfiinţată în cadrul instituţiei pe care o conduce va veni cu soluţii pentru rezolvarea acestor probleme.
"În condiţiile în care nu putem duce la cursuri de specialitate întreaga populaţie, va trebui să găsim soluţii pe înţelesul tuturor. Sunt operatori economici care emit, astăzi, facturi de dimensiunea unui curs al Facultăţii de Automatică. Există în piaţă contracte pentru care trebuie studii juridice de masterat. Există calcule faţă de care analiza matematică pare o glumă. Pentru toate cele de mai sus va trebui găsită o soluţie constructivă. Iar Comisia pe care noi ne dorim s-o înfiinţăm va veni cu aceste soluţii. Avem de învăţat din nevoile reale ale consumatorilor. Mai exact, pentru a se formula facturi mai uşor de citit, redactate în aceeaşi manieră, pentru a fi uşor înţelese şi uşor de comparat de către consumator, nespecialist în domeniu", a afirmat Constantinescu, la lucrările Conferinţei anuale "Energia, prezent şi viitor", organizată joi de Asociaţia Furnizorilor de Energie din România - AFEER.
Preşedintele ANPC a avut initiaţiva unui grup comun de lucru ANRE - ANPC - AFEER, pentru punerea în aplicare a unor abordări "mai pe înţelesul consumatorului mediu" pentru a se realiza o comunicare mai bună.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Cota redusă de TVA este păstrată doar pentru anumite...
Premierul Ilie Bolojan a...
România se confruntă cu o criză...
UiPath îl numește pe David...
Ministerul Transporturilor și...
Giganții industriali europeni...
Analistul economic Petrișor...
Rovinieta se scumpește din...
Vicepremierul Tanczos Barna a...
Curs valutar BNR, 3 iulie 2025.
Preşedintele Cartel Alfa,...
Criza e reală, cifrele nu mai...
Creşterea cotei generale de...
Orban mizează pe „prima casă” în campania pentru 2026.
Medicina evoluează permanent,...
Să alegi un fierăstrău...
Avertizare pentru cei care şi-au programat călătorii în...
Într-un mediu de afaceri...