Știrile dimineții. Fermierii români sunt nemulțumiți; Șefa BCE a confiscat telefonele bancherilor; De ce spionii ruși iubesc Austria

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Știrile dimineții
Știrile dimineții
Cinci informații pentru începutul zilei.

Pentagonul are vești bune pentru Ucraina. Are legătură cu proiectilele de 155 mm

Producția de proiectile de artilerie de 155 mm, cruciale pentru războiul din Ucraina, este cu ani înainte de termen, potrivit șefului de achiziții al Pentagonului, Bill LaPlante.

De ce spionii ruși iubesc Viena. Răspunsul fostul șef al spionajului austriac

Pe vremea când Peter Gridling era șeful echivalentului austriac al MI5, el a pus pe un perete din biroul său un poster original al peliculei The Third Man, aclamatul film al lui Carol Reed din 1949, despre evenimentele tulburi din Viena postbelică. "Am lucrat la o operațiune cu americanii, iar ei mi-au trimis posterul ca o mică mulțumire", mi-a spus Gridling, în vârstă de 66 de ani, săptămâna trecută.

Christine Lagarde a confiscat telefoanele colegilor săi de politică monetară. Ce a înfuriat-o pe șefa BCE

Președintele Băncii Centrale Europene (BCE), Christine Lagarde, a confiscat telefoanele mobile ale colegilor săi de politică monetară înaintea reuniunii din această săptămână

Fermierii români cer Guvernului interzicerea importul de produse agroalimentare ucrainene

Comisia Europeană a ridicat interzicerea importului de cereale ucrainene însă trei state au decis unilateral să prelugească această interdicție.

Vești bune din China? Rezultatele au luat prin surprindere economiștii

În urma unui raport al Biroului Național de Statistică al Chinei, a doua cea mai mare economie a lumii pare să dea semne de îndreptare. Iată ce spun experții.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani, lei / Foto: Agerpres
Broker de bursă / Foto: Freepik
Factură energie
Contabilitate / Foto: Freepik
La benzinărie / FOTO: Freepik
Bitcoin / Foto: Freepik

Bitcoin se prăbușește sub 87.000 de dolari. Ce s-a întâmplat

Marți, dolarul a rămas stabil, în timp ce investitorii...

Google / Foto: Unsplash
Stații de încărcare / FOTO: Freepik
La bursă / FOTO: Freepik
Vladimir Putin și Donald Trump / Foto: kremlin.ru
Dolari / FOTO: Unsplash
Angajați / Foto: Freepik
Criptomonede
Credit ipotecar / Foto: Freepik
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
foto: pexels.com
Donald Trump
Foto: pexels.com
Nvidia / FOTO: Freepik
Lansarea dronei germane Rheinmetall KZO în timpul exercițiului Iron Wolf II în Lituania / Foto: NATO / Flickr
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Vladimir Putin / Foto: kremlin.ru
pexels.com
Donald Trump
Foto: Pexels.com
Contabil
Vladimir Putin și Donald Trump / Foto: kremlin.ru
Euro și lei / Foto: Oana Pavelescu
Militar ucrainean / Foto: Serhii Nuzhnenko / Radio Europa Liberă

pixel