Ucraina a reluat controlul platformelor de foraj din largul Crimeei

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Turnurile Boika / Captură video
Turnurile Boika / Captură video
Ucraina a declarat luni că forțele sale au recucerit platformele de petrol și gaze din largul Crimeei, pe care Rusia le ocupase în 2015.

Așa-numitele Turnuri Boika sunt platforme de foraj de petrol și gaze în largul coastei Crimeei, în Marea Neagră, iar Ucraina a recâștigat controlul asupra lor, a precizat Serviciul de informații al Apărării din Ucraina într-o postare pe rețelele de socializare însoțită de un videoclip pe YouTube.

Youtube video image

Platformele pentru forarea de petrol și gaze au fost ocupate de Rusia în 2015, după anexarea Crimeei de către Rusia în 2014.

Platformele au fost recucerite de la Rusia în ceea ce Ucraina a descris drept o "operațiune unică".

"Pentru Ucraina, recâștigarea controlului asupra turnurilor Boika a avut o importanță strategică și, ca urmare, Rusia a pierdut capacitatea de a le folosi în scopuri militare", a declarat serviciul de informații militare ucrainean în materialul video, preluat de Reuters.

"Rusia a fost privată de capacitatea de a controla pe deplin apele Mării Negre, iar acest lucru face ca Ucraina să fie cu mulți pași mai aproape de recâștigarea Crimeei", mai spune Ucraina.

Potrivit forțelor ucrainene, "în timpul uneia dintre fazele operațiunii, a avut loc o bătălie între forțele speciale ucrainene aflate pe bărci și un avion de vânătoare rusesc Su-30".

Aeronava rusă a fost "lovită și forțată să se retragă", a adăugat Ucraina.

În ultimele săptămâni, Crimeea și Marea Neagră au devenit un teatru de bătălii din ce în ce mai important în războiul declanșat de invazia rusă în Ucraina în februarie 2022.

La sfârșitul lunii trecute, Ministerul britanic al Apărării a raportat că Ucraina și Rusia s-au luptat pentru platformele strategice de petrol și gaze din Marea Neagră. Platformele sunt operate de Chernomorneftegaz, o companie de petrol și gaze care a fost confiscată de autoritățile pro-ruse din Crimeea în 2014.

"De la invazia declanșată de Rusia în 2022, Ucraina a lovit mai multe platforme controlate de Rusia. De asemenea, atât Rusia, cât și Ucraina le-au ocupat periodic cu trupe", a precizat Marea Britanie.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Tractor
Christine Lagarde / Foto: BCE / Flickr
Platformă
Banca Naționala a României
ANAF / Foto: DCBUsiness
Inquam Photos / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Cu ochii pe grafice / FOTO: Freepik
Statul vrea să investească în fabricile de alimente / Foto: Freepik
foto: pexels.com
Pensionară / Foto: Freepik
Freepik.com
Firmele scapă de încă o serie de hârtii / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com
Contor electric / Foto: Arhivă
Veterinar / Foto: Freepik

Reglementări dure pentru farmaciile veterinare

Unitățile farmaceutice veterinare trebuie să respecte...

Foto: Freepik.com
Euro depășește dolarul / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com
Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook
Foto: Freepik.com
Freepik.com
Foto: Reuters
Vladimir Putin / Foto: Kremlin
SUA vs China
Muncitor

Germania 2025: Sectoarele cu potențial ridicat de investiții

Germania, prima economie a Europei, rămâne un pilon de...

Ursula von der Leyen
Bani. Foto: Freepik.com

pixel