Un apicultor ar fi vinovat pentru incendiul de lângă Atena

Autor: Matei Ion
Data actualizării:
Data publicării:
Incendiul din nordul Atenei ar fi fost provocat de un apicultor
Incendiul din nordul Atenei ar fi fost provocat de un apicultor
Incendiul din nordul Atenei ar fi fost provocat de un apicultor
Incendiul din nordul Atenei ar fi fost provocat de un apicultor
  • Incendiul din nordul Atenei ar fi fost provocat de un apicultor
  • Incendiul din nordul Atenei ar fi fost provocat de un apicultor
Un apicultor în vârstă de 64 de ani a fost arestat miercuri de poliţia elenă sub acuzaţia că s-ar afla la originea incendiului de vegetaţie care a avariat mai multe locuinţe pe muntele Penteli, la periferia de nord a Atenei, a declarat pentru AFP un reprezentant al pompierilor.

Bărbatul, reţinut încă de marţi, urmează să apară miercuri în faţa procurorului. El este suspectat că a dat foc unor grămezi de frunze uscate în apropiere de stupii săi din Stamata, de unde a pornit incendiul, conform ministerului pentru protecţie civilă.

Alte patru persoane au fost interogate marţi în cadrul acestei anchete, după care au fost puse în libertate de poliţia greacă.

Incendiul s-a declanşat marţi în localitatea Stamata, la aproximativ 30 de kilometri de Atena, după care s-a extins către comunele Dionysos şi Rodopoli, cuprinzând o pădure de pini, fără a produce victime omeneşti.

Miercuri incendiul era sub control, conform unui anunţ făcut de pompierii greci.

ALERTĂ în TURCIA. Incendii lângă hoteluri din Antalya VIDEO

"O casă a ars şi alte doisprezece au suferit pagube, în special asupra acoperişurilor. Doisprezece autovehicule au fost carbonizate", a precizat Protecţia civilă pentru AFP.

În total au fost mobilizaţi 310 pompieri, sprijiniţi de 10 elicoptere şi 8 avioane cisternă. Operaţiunile au fost complicate de vântul care sufla cu 38 km/h şi de temperaturile de 37 de grade Celsius.

Flăcările s-au extins rapid în această regiune împădurită, presărată cu case. Mai mulţi locuitori şi-au părăsit casele după mesajele de alertă trimise de serviciul de protecţie civilă prin SMS.

În iulie 2018, 102 oameni au murit în localitatea de coastă Mati, din apropiere de Atena - cel mai grav bilanţ al unui incendiu de vegetaţie din Grecia.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Risipa alimentara. Freepik.com
Documente ANAF. Freepik.com
Banca Naționala a României
foto:Facebook Glovo
Un fermier culege roșii într-un solar / Foto: Freepik

Se lansează programul "Fermier-Antreprenor"

Comunitatea Antreprenorilor Tineri din Agricultură...

Muncitori pe șantier / Foto: Unsplash
Nuclearelectrica / Foto: Arhivă
Foto ilustrativ
Foto: Reuters
Freepik.com
Fermier / Foto: Freepik

Cum vor fi afectați fermierii români de noile reguli UE

Comisia de Agricultură a Parlamentului European a...

Alexandru Nazare / Foto: gov.ro
Curtea de Conturi Europeana
ECOFIN / Foto: Comisia Europeană
Oameni traversează strada

România, la un pas de sancțiuni dure de la Bruxelles

România riscă să intre din nou în vizorul Comisiei...

Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Întâlnirea dintre Donald Trump și Vladimir Putin în Alaska
OMV Petrom
Freepik.com

Leul recuperează teren în faţa euro şi a dolarului

Curs valutar BNR, 12 septembrie 2025.

Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Impozite și taxe / Foto: Freepik
ANAF. Freepik.com
BVB
foto: pexels.com
factura. Freepik.com
Dolari. Freepik.com

Dolarul își revine uşor, dar rămâne sub presiune

Fed, în prim-plan: investitorii pariază pe reducerea...


pixel