Un fost ministru tehnocrat, funcție-cheie la o companie importantă din România

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
E.On este furnizor de energie electrica
E.On este furnizor de energie electrica
Anca Dragu a fost numită pe o funcție importantă la E.ON România, una dintre cele mai mari companii din țara noastră.

Fostul ministru al Finanțelor din guvernul tehnocrat, Anca Dragu, va prelua, de săptămâna viitoare, funcția de director general adjunct al companiei E.ON România, unul dintre principalii furnizori și distribuitori de gaze și electricitate de pe piața locală. 

Anca Dragu face parte și din partidul lui Dacian Cioloș, PLUS. 

Ca membru al Consiliului Director, Anca Dragu va fi responsabilă de Afaceri Publice, Reglementare, Comunicare și CSR și îl va înlocui în această funcție pe Alexandru Maximescu, care s-a întors recent la OMV Petrom. „După atâția ani de experiență în sectorul public la nivel național și internațional, este o provocare și o onoare să fac parte din conducerea unei companii private de asemenea anvergură. Sectorul privat este cel mai important din economie, fără el cel public nu ar exista, de aceea consider că acesta din urmă trebuie să lucreze în spijinul și pentru dezvoltarea celui privat”, a declarat, pentru NewsEnergy, Anca Dragu.

Citește și: Pierderile General Electric au coborât compania la nivelul anului 2009

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

firme - FOTO: Freepik@Flowo
Industria apărării este în plin boom economic / Foto: NATO
Decizia vine în sprijinul celor cu credite ipotecare
Freepik.com
intarzieri - FOTO: Freepik
Lingouri de argint
Tren deraiat / Foto: Replica Online

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman 

Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
Bursa de Valori București
București / Foto: Oana Pavelescu
Curs valutar / Foto: Arhivă
Cisco
FMI
Euro / FOTO: Freepik
ROBOR mai doboară un record
O măsură de stimulare a creșterii
Dacia a vândut mai puțin în Europa
Reactorul stellarator Wendelstein 7-X
Port comercial / Foto: Freepik
Tesla
Curtea de Conturi
Elon Musk și Donald Trump
ANAF / Foto: DCBusiness

Ce impozite trebuie plătite până la 25 iunie 2025?

Pentru al patrulea an consecutiv, companiile din România...


pixel