Undă verde pentru preluarea Șantierului Naval 2 Mai

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Consiliul Concurenţei a autorizat tranzacţia prin care BV Holding Maatschappij Damen, Olanda, şi Şantierul Naval 2 Mai preiau Daewoo Mangalia Heavy Industries şi Daewoo Mangalia Human Resources Management. 

Autoritatea de concurenţă a evaluat operaţiunea de concentrare economică din punct de vedere al compatibilităţii acesteia cu un mediu concurenţial normal, respectiv al posibilelor efecte anticoncurenţiale, în conformitate cu Regulamentul privind concentrările economice. 

Potrivit unui comunicat al autorităţii de concurenţă analiza Consiliului Concurenţei a condus la concluzia că operaţiunea de concentrare economică nu ridică obstacole semnificative în calea concurenţei efective pe piaţa naţională sau pe o parte a acesteia. 

"Decizia Consiliului Concurenţei va fi publicată pe site-ul instituţiei în varianta neconfidenţială", se menţionează în comunicat. 

BV Holding Maatschappij Damen furnizează servicii de management şi holding filialelor din Grupul Damen. Grupul Damen, activ la nivel mondial, este implicat în construcţia, întreţinerea şi repararea navelor. 

Şantierul Naval 2 Mai SA furnizează servicii suport specifice construcţiilor de nave, şi nu numai, şi derulează activităţi referitoare la construcţia şi reparaţiile de nave, diferite activităţi de comercializare, depozitare şi intermediere. 

Daewoo Mangalia Heavy Industries are ca principal obiect de activitate construcţia, reparaţia şi conversia de nave. Compania deţine, la rândul său, 100% din capitalul social al societăţii Daewoo Mangalia Human Resources Management, a cărei activitate constă, în principal, în punerea la dispoziţie către Daewoo Mangalia Heavy Industries a forţei de muncă pentru şantier. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Titluri de stat Fidelis
Bursă / Foto: Freepik

Bursa de Valori Bucureşti a închis săptămâna pe roşu

BVB a închis pe roşu ultima şedinţă de tranzacţionare a...

Wizz Air
Baterii / Foto: Freepik
ANAF
Schimb valutar / Foto: Pexels
Un bărbat citește mai multe documente / Foto: Freepik
Hidroelectrica
La benzinărie
Ionuț Moșteanu
Marian Vanghelie

Marian Vanghelie, executat silit de ANAF

ANAF a declanșat procedura de executare silită împotriva...

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR
Lingouri de aur

Azi se hotărăște soarta pensiilor magistraților

Ședință extraordinară de guvern vineri pentru proiectul...

Rezervoare de petrol

China a ieșit la cumpărături și barilul respiră din nou

Rafinăriile independente ale Chinei – cunoscutele...

Cumpărături online / Foto: Freepik
Cyril Ramaphosa și Donald Trump / Foto: Casa Albă
Cloudflare / Foto: DCBusiness
TVA / Foto: Freepik.com
Alexandru Nazare / Foto: gov.ro
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Șofer / sursa: Freepik.com
AI. Foto: Freepik.com
Funcționari / Foto: Arhiva DCBusiness

Șoc în administrație. ANAF taie banii primăriilor

ANAF taie banii primăriilor care încalcă legea. Bugetele...

Foto: Pexels.com
Dolari și aur / Foto: Freepik

pixel