Vaccinare. Oficial român. Cine NU trebuie să facă RAPELUL

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
14 state europene, îngrijorate de posibilele efecte secundare, cum ar fi dificultatea de coagulare sau formarea cheagurilor de sânge (tromboză).
14 state europene, îngrijorate de posibilele efecte secundare, cum ar fi dificultatea de coagulare sau formarea cheagurilor de sânge (tromboză).
Andreea Moldovan, secretar de stat în Ministerul Sănătăţii, a afirmat miercuri că, în cazul îmbolnăvirii cu COVID-19 după prima doză de vaccin, nu se recomandă administrarea rapelului, urmând ca la 30 de zile de la vindecarea bolii să se reia administrarea ambelor doze de vaccin.

"În astfel de situaţii nu se recomandă a doua doză, considerându-se că prima doză plus îmbolnăvirea asigură un nivel de imunitate corespunzător pentru persoana respectivă. Nu am avut raportate cazuri de îmbolnăviri sub vaccinare. Dacă apar astfel de cazuri pozitive, ele intră pe traseul cazurilor pozitive cu analiză, carantinare, urmărire ulterioară", a afirmat Moldovan într-o conferinţă de presă.

Pe de altă parte, ea a apreciat că se poate spune că România se află, în prezent, pe un platou în ceea ce priveşte infecţia cu noul coronavirus, însă autorităţile sunt în "alertă" având în vedere capacitatea de transmisibilitate a virusului şi ceea ce se întâmplă în Europa.

Citește și Vaccinare. Boris Johnshon: Bine că nu am rămas în UE

"Suntem, în momentul de faţă, la nivelul ţării, la un platou în ceea ce priveşte infecţia cu coronavirus. Dar văzând tot ceea ce se întâmplă în jurul nostru, cunoscând de fapt capacitatea de transmisibilitate a virusului, clar este un nivel de alertă şi pentru noi", a spus secretarul de stat într-o conferinţă de presă.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Funcționari / Foto: Arhiva DCBusiness

Șoc în administrație. ANAF taie banii primăriilor

ANAF taie banii primăriilor care încalcă legea. Bugetele...

Veniți pentru ce venituri trebuie completată declarația unică
Holul unui hotel
Tineri într-o gară / Foto: Freepik
Birou. Foto: Freepik.com
Produse traditionale. foto: Facebook Ministerul Agriculturii
ANAF / Foto: DCBusiness
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Business. Freepik.com
Bani
Freepik.com

BCE avertizează asupra riscurilor legate de dolar

Avertisment BCE privind expunerea băncilor la dolari.

Casa Alba. Foto: Freepik.com
Cum se simte moneda națională
Factură energie
Percheziții
factura energie. Freepik.com
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness

Avertisment al meteorologilor: Vremea se schimbă radical

ANM avertizează: vremea se răcește puternic și revin...

Steve Witkoff, Vladimir Putin, Yury Ushakov si Kirill Dimitriev / Foto: Kremlin.ru
Conductă de petrol / Foto: Freepik

ANAF a pus ochii pe site-urile pentru adulți

ANAF lovește puternic în veniturile nedeclarate din...

Ședință CSAT / Foto: Președinția României
Aeroportul Otopeni
Uzină Great Wall Motor / Foto: GWM
Pacient în spital / Foto: Freepik
Petarde confiscate

Dosar penal pentru comerț ilegal cu articole pirotehnice

Peste 13.000 de petarde și artificii confiscate în...


pixel