Vodafone România, parteneriat strategic cu Ericsson pentru implementarea 5G

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Vodafone
Vodafone
Vodafone România a desemnat Ericsson ca partener 5G RAN (Radio Access Network). În baza parteneriatului pe șase ani, Vodafone România va folosi tehnologia RAN furnizată de Ericsson și pentru modernizarea rețelei mobile existente.

Vodafone România creează noi oportunități de modernizare a infrastructurii sale actuale și de extindere a rețelei 5G, prin desemnarea Ericsson (NASDAQ: ERIC) ca partener-cheie 5G RAN (Radio Access Network). Ca parte a acordului pe șase ani, Vodafone România va folosi, de asemenea, tehnologia RAN a Ericsson pentru a-și îmbunătăți rețeaua mobilă existentă, ceea ce înseamnă că utilizatorii Vodafone România vor beneficia de conexiuni la Internet mai rapide, latență scăzută și de o securitate și fiabilitate sporite ale rețelei.

Parteneriatul este inclus în planul multianual de investiții al Vodafone România pentru modernizarea și dezvoltarea infrastructurii de rețea și se înscrie în misiunea companiei de a contribui la dezvoltarea societății digitale.

 

Nicolae Vîlceanu, Chief Network Officer, Vodafone România, declară: „În perspectiva unei societăți digitale,  construirea unei rețele pregătite pentru viitor, sigure și eficiente din punct de vedere energetic este crucială. Parteneriatul cu Ericsson ne oferă bazele tehnologice în demersul nostru de a dezvolta rețele 5G autonome, cu un impact extraordinar pentru clienții rezidențiali, companii și autorități, în ceea ce privește viteza și latența scăzută ale rețelei, multitudinea și varietatea scenariilor de utilizare. De asemenea, ne ajută să îmbunătățim infrastructura rețelei radio de acces (RAN) existentă pentru a oferi servicii rapide și fiabile clienților în tranziția către rețele 5G autonome și să ne valorificăm potențialul de furnizor de servicii inovatoare pentru societatea digitală și durabilă pe care ne-o dorim cu toții. Investiția face parte din promisiunea noastră pentru România și pentru români: să creăm un nou standard de conectare și să investim în potențialul nelimitat al românilor și al comunităților locale.”

 

Dragoș Mircea Rebegea, Country Manager, Ericsson România, declară: „Ericsson este furnizor de top pentru dezvoltarea de rețele  5G performante și eficiente din punct de vedere energetic și faptul că am fost selectați ca partener cheie în acest proiect marchează o nouă eră în colaborarea dintre Ericsson și Vodafone România. Construim o rețea a viitorului care nu numai că va oferi clienților Vodafone România conectivitate superioară, ci și o platformă de inovare care permite transformarea industriilor și deschide calea către o societate digitală mai conectată.”

 

Produsele și soluțiile 5G RAN din portofoliul de sisteme radio Ericsson, inclusiv sistemele de antene Ericsson, vor asigura o tranziție rapidă și ușoară către 5G, care va accelera transformarea digitală a societății românești.

Portofoliul Ericsson 5G RAN include, de asemenea, tehnologia Massive MIMO, care permite furnizorilor de servicii de comunicații să valorifice spectrul 5G din benzile medii de frecvență. Cea mai recentă generație de echipamente radio și de procesare Ericsson (RAN Compute) va îmbunătăți, de asemenea, consumul actual de energie al rețelei Vodafone România, venind cu o abordare unică în privința optimizării energetice.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Nicușor Dan - FOTO: Agerpres
consiliul pentru pace - FOTO: Agerpres
Chatgpt. Freepik.com
Economii. Sursa: Freepik.com

Probleme tehnice la sistemul de achiziționare a rovinietei

Sistemul de achiziționare a rovinietei este blocat din...

STB București: Prețurile călătoriilor ar putea crește

Primăria Capitalei propune creșterea tarifelor pentru...

Nicusor Dan - FOTO: Agerpres
Ilie Bolojan / Foto: Facebook

Ilie Bolojan, despre acordul UE-Mercosur

Premierul Ilie Bolojan a explicat că decizia privind...

TikTok. Freepik.com
ilie bolojan - FOTO: Agerpres
Fabrica. Foto: Freepik.com
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Târg imobiliar

Statul impune reguli dure pe piața imobiliară

Dezvoltatorii imobiliari vor fi obligați să le ofere...

Casa de schimb valutar: Foto: Oana Pavelescu
Contabili / Foto: Freepik

Scrisoarea ANAF care poate opri un control fiscal

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF)...

Viktor Orban / Foto: MTI
Oameni de afaceri / FOTO: Freepik

ANAF schimbă formularul 300 de TVA: apare un nou decont

Agenția Națională de Administrare Fiscală a pus în...

Nicușor Dan
Bursa de Valori București
Ciprian Ciucu, primarul Capitalei
Fondurile PNRR vor fi controlate la sânge
Loto

Loteria Română vrea să demareze o campanie publicitară

Loteria Română organizează licitaţie deschisă pentru...

Oameni pe stradă / Foto: Freepik
ANAF
Cele mai puternice fonduri de pensii își retrag banii din obligațiunile americane

Fondurile de pensii din Europa de Nord încep să fugă de SUA

Marii investitori instituționali din Europa de Nord...

Documente. Freepik.com
Lucratori în fabrică

pixel