ANAF a modificat formularul 394: ce trebuie să știe contribuabilii plătitori de TVA
ANAF a introdus un nou model al...
Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a demarat distribuirea tichetelor sociale pentru alimente în valoare de 250 de lei destinate beneficiarilor măsurii "Sprijin material pentru anumite categorii de persoane defavorizate în perioada 2024-2027". În săptămâna ce urmează, procesul de încărcare a cardurilor va fi realizat treptat, începând cu aproximativ 1,6 milioane de beneficiari care vor primi sprijinul în prima parte a săptămânii și continuând cu aproximativ 1 milion de persoane în cea de-a doua parte a săptămânii. În paralel, se vor distribui încă 90 de mii de carduri pentru noii beneficiari eligibili, care vor ajunge la aceștia prin Poșta Română.
Prima categorie de beneficiari pentru care se efectuează încărcarea suporturilor electronice sunt pensionarii sistemului public de pensii, cei din casele de pensii sectoriale și beneficiarii de drepturi speciale, cu venituri lunare de până în 2.000 lei. MIPE a decis să încarce cardurile pe măsură ce procesul de eligibilitate se încheie, pentru a asigura un acces rapid la sprijinul guvernamental.
De notat că, începând cu acest an, persoanele vulnerabile cu venituri nete sub 2.000 lei vor primi cardurile sociale pentru alimente și mese calde în valoare de 250 de lei o dată la două luni, comparativ cu plafonul anterior de 1.700 lei. Propunerea de majorare a plafonului a fost făcută de MIPE, iar de acum încolo, aceleași categorii de persoane vulnerabile vor primi, de două ori pe an, pachete cu alimente.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
ANAF a introdus un nou model al...
Eurostat: România rămâne ţara...
Investitorul Alin Bucur revine...
Combaterea evaziunii fiscale...
Rusia anunţă că va avea propria reţea de internet prin...
BMW începe luna viitoare să...
Trump și Xi pregătesc...
Robert Redford, actorul și regizorul american care a...
Premierul Ilie Bolojan a exclus o nouă creștere a TVA și...
Șeful ANAF a venit cu precizări după ce în spațiul...
Păpușile Labubu au devenit un...
Christian Tour, cea mai mare agenție de turism din...
Curtea Constituțională a României a emis Decizia nr....
Fermierii vor putea modifica...
Producția industrială din...
Tot mai mulți români nu își pot...
Bursa de Valori București...
Bruxelles-ul amână noul pachet...