Statul lovește în comercianții care pun marfă proastă pe piață
Comercianții care pun pe piață...
Oficialul, care nu a fost autorizat să comenteze public, a declarat miercuri că zborurile Operațiunii Allies Refuge din Afganistan vor fi disponibile mai întâi pentru solicitanții de vize speciale pentru imigranți care se află deja în procesul de solicitare a rezidenței în SUA, notează Associated Press.
Președintele Joe Biden s-a confruntat cu presiuni din partea parlamentarilor de pe ambele părți ale eșicierului politic, pentru a veni cu un plan pentru a ajuta la evacuarea afganilor care au spijinit operațiunile militare, înainte de retragerea armatei americane, de luna viitoare.
Casa Albă a început să informeze parlamentarii cu privire la schițele planurilor lor încă de luna trecută.
Afganistan. George W. Bush avertizează: VOR FI MASACRATE!
Planificarea evacuării ar putea afecta potențial zeci de mii de afgani. Câteva mii de afgani care au lucrat pentru SUA - plus membrii familiei lor - sunt deja în curs de aplicare pentru vizele speciale pentru imigranți.
Administrația Biden a lucrat, de asemenea, la identificarea unei țări terțe sau a unui teritoriu american care ar putea găzdui afgani în timp ce cererile lor de vize sunt procesate.
Administrația se gândește să folosească avioane comerciale închiriate de Departamentul de Stat, nu avioane militare, potrivit unui al doilea oficial al administrației, care a dorit să-și păstreze anonimatul. Dar dacă la un moment dat Departamentul de Stat solicită aeronave militare, armata SUA ar fi gata ofere ajutorul, a mai spus oficialul.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Comercianții care pun pe piață...
Una dintre cele mai sensibile...
Leul s-a depreciat vineri, 21...
Piața bursieră globală trăiește un val puternic de...
Adoptarea Ordonanței de Urgență...
Economia verde a României...
Luxemburg introduce din 1...
Proiectul de lege care...
Guvernul Japoniei a aprobat un...
ANAF a descoperit în Prahova o fabrică clandestină de...
Miniștrii de externe ai Uniunii...
Lista completă a celor 28 de...
Pachetul doi de măsuri fiscale...
Mercenarul Horaţiu Potra, considerat unul dintre...
Guvernul a aprobat o hotărâre...
Europa se pregătește pentru un...
Guvernul a aprobat modificarea integrală a anexei...
Controversatul dosar Epstein revine în prim-plan. După...
Artmark lansează începutul...
Pasagerii care se confruntă cu...
Banca elvețiană de investiții UBS Group a revizuit în...
NVIDIA a raportat pentru...
Curs valutar BNR, 20 noiembrie...
2025 a fost un an în care angajatorii au tratat cu...