2018, anul paradoxurilor climatice în România. Foarte călduros, dar fără caniculă

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Avertizare METEO, vreme SEVERĂ! Furtuni, ploi torenţiale şi grindină
Avertizare METEO, vreme SEVERĂ! Furtuni, ploi torenţiale şi grindină
Elena Mateescu, directorul Autorității Naționale de Meteorologie, a declarat, într-un interviu pentru DC News și DC Business, că 2018 este al treilea cel mai călduros din istoria măsurătorilor meteo din România. În pofida acestui lucru, nu s-a impus emiterea niciunui cod roșu de caniculă, creșterea temperaturii anuale fiind provocată de lunile foarte călduroase de primăvară și de toamnă.

”În evoluția celor 12 luni din 2018, în nouă luni am avut abateri termice pozitive lunare: ianuarie, februarie, aprilie, mai, iunie, august septembrie, octombrie, noiembrie”, a declarat Elena Mateescu, care a precizat că luna aprilie a fost cea mai călduroasă din istoria măsurătorilor meteo, cu o abatere de la medie de 4,7 grade, altă abatere semnificativă fiind în ianuarie, cu 2,7 grade.

Decembrie s-a încadrat în media obișnuită, în timp ce martie a fost mai rece cu -1,1 grade, din cauza unui episod sever de iarnă, iar iulie a avut temperaturi sub medie datorate ploilor din acea perioadă astfel încât nu a existat niciun cod roșu de caniculă.

Citește și:

Avertisment ANM: Căderi abundente de zăpadă în următoarele două zile

”Vara s-a prelungit în septembrie și chiar octombrie a fost o lună foarte frumoasă. Abia spre finele lui noiembrie am avut un episod de iarnă, însă iarna aceasta a debutat clasic”, a competat Mateescu.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Cupru
Blocuri de locuințe / FOTO: Freepik
Oameni de afaceri / FOTO: Freepik

Investitorii bărbați, mai puțin performanți decât femeile?

Care este concluzia unui studiu realizat pe această temă...

Banca Rusiei / FOTO: Wikipedia
Rachetă / FOTO: Flickr.com
Un motostivuitor transportă o mașină veche / Foto: Arhivă
Sediul Damen din Rotterdam, Olanda
Rompetrol
Tabletă / FOTO: Freepik

După OpenAI și Perplexity, Yahoo este gata să cumpere Chrome

În cadrul procesului antitrust împotriva Google, Yahoo...

Insolvență / FOTO: Freepik
Cătălin Leonte, director general FNGCIMM
BNR
Târg imobiliar
Comerțul en-gros a scăzut / Foto: Freepik
Bursa de la Frankfurt
Ministrul Comerțului din Coreea de Sud, Ahn Duk-geun (centru), alături de Yoji Muto din Japonia (stânga) și Wang Wentao din China (dreapta), la Seul.
Persoană cu handicap / Foto: Freepik
Bună dimineața!
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Prof. Mircea Coșea
Papa Fancisc
OMV Petrom / Foto: Oana Pavelescu
Foto: Freepik.com
Biroul unui judecător / Foto: Freepik
Hidroelectrica
Mircea Fechet / FOTO: Gov.ro
Miliardarul și invetitorul american Ray Dalio / FOTO: Wikipedia
Boeing

pixel