6,67 milioane contracte active la mijlocul anului 2025, majoritatea pe durată nedeterminată

Autor: Monika Baciu
Data publicării:
Angajați
Angajați
La 30 iunie 2025, în România erau înregistrate 6.667.047 contracte individuale de muncă active, majoritatea pe durată nedeterminată, conform datelor publicate de Ministerul Muncii.

Numărul contractelor individuale de muncă active înregistrate în sistemul informatic ReGes/Revisal era, la finele lunii iunie 2025, de 6.667.047, cu 41.404 CIM mai puţine comparativ cu începutul anului, conform statisticilor publicate de Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarităţii Sociale, consultate de AGERPRES.

În ceea ce priveşte numărul de salariaţi activi, acesta a crescut cu 20.296 persoane, de la 5.707.3564 salariaţi în ianuarie, până la 5.727.660 salariaţi în iunie 2025.

Din numărul total de contracte individuale de muncă înregistrate în Registrul general de evidenţă a salariaţilor, la 30 iunie 2025, 93,25% erau pe durată nedeterminată, respectiv 6.217.103, iar 6,75% pe durată determinată (449.944 CIM).

În ceea ce priveşte contractele pe durată nedeterminată, 5.473.204 erau pentru normă întreagă şi 743.899 cu timp parţial de muncă.

Din totalul contractelor individuale de muncă pe durată nedeterminată, 272.507 erau cu normă întreagă şi 177.437 cu timp parţial.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Consiliul Economic și Social
Bogdan Chiritoiu / Foto: Oana Pavelescu
Resort hotelier
Lingouri de cupru / Foto: Freepik
Lingouri de argint și aur
Bogdan Ivan
Semnatura electronică
Metale rare

Project Vault: cum reduce SUA dependența de China

Președintele SUA, Donald Trump, pregătește lansarea unui...

Statul se păregătește de o nouă tranșă de împrumuturi
Freepik.com
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Un bărbat citește mai multe documente / Foto: Freepik

2026, un an complicat pentru IMM-uri. Analiză

Pentru IMM-urile din România, 2026 începe sub semnul...

Dosare ANAF. Freepik.com
Kristalina Georgieva / Foto: FMI / Flickr

FMI estimează o scădere a inflaţiei, dar cu o condiţie

Inflația mondială, în recul pe fondul cererii mai slabe...

Lacat. Freepik.com
Foto: Freepik.com
Bani / Foto: DCBusiness

Carlyle caută finanţare în Emirate pentru activele Lukoil

Carlyle discută un posibil parteneriat cu fonduri din...

Două persoane calculează taxe / Foto: Freepik

pixel