800.000 de dolari pentru o casă în care a locuit Aretha Franklin

Autor: Ecaterina Dumitrescu
Data actualizării:
Data publicării:
O casă din Detroit în care a locuit timp de două decenii ''regina muzicii soul'', Aretha Franklin, decedată în luna august, a fost scoasă la vânzare pentru suma de 800.000 de dolari, scrie presa de peste Ocean.  

Artista americană s-a mutat în 1997 în acea casă din cărămidă cu două etaje şi construită în anii '90, situată într-o regiune securizată a cartierului Bloomfield Township de la periferia nordică a oraşului Detroit.

Locuinţa cu cinci camere, cu o suprafaţă totală de 385 metri pătraţi, care cuprinde o bucătărie dotată cu marmură şi o saună, a fost achiziţionată de artistă cu suma de 1,2 milioane de dolari, potrivit cotidianului Detroit News.

Aretha Franklin a părăsit imobilul în 2017 şi s-a mutat într-un apartament din centrul oraşului.

Celebra cântăreaţă a murit pe 16 august la vârsta de 76 de ani ca urmare a unui cancer pancreatic şi a fost înmormântată pe 31 august în cadrul unor funeralii grandioase organizate în oraşul ei mult iubit, la finalul unei ceremonii ce a durat aproape opt ore.

Legenda muzicii soul nu a lăsat în urmă un testament, iar averea ei, estimată la 80 de milioane de dolari, potrivit informaţiilor publicate de media, va fi împărţită între cei patru copii ai artistei.

Treizeci dintre ţinutele de scenă şi accesoriile purtate Aretha Franklin vor fi scoase la vânzare în cadrul unei licitaţii ce va fi organizată pe 9 şi 10 noiembrie de casa Julien's Auctions. Printre obiectele ce vor putea fi licitate, fiecare având o valoare estimată între 800 şi 4.000 de dolari, se numără o jachetă purtată în septembrie 1999 la ceremonia de primire a medaliei naţionale pentru arte din partea preşedintelui de la acea vreme al Statelor Unite, Bill Clinton.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Semnarea acordului Mercosur. Foto: Agerpres

Acordul UE - Mercosur, semnat. Principalele declaraţii

Uniunea Europeană şi Mercosur au semnat sâmbătă la...

Freepik.com
Foto: pesa.pl

Două noi rame PESA ajung duminică la Bucureşti

Două rame electrice regionale PESA sunt în curs de...

Foto: Freepik.com
Document. Foto: Freepik.com
Freepik.com

Acordul Mercosur, semnat sâmbătă în Paraguay

Paraguay găzduieşte ceremonia de semnare a acordului...

Freepik.com
Moscova / Foto: Freepik
Strângere de mână / FOTO: Freepik

Avantajele şi dezavantajele acordului UE - Mercosur. Analiză

Acordul de liber schimb dintre UE şi Mercosur are o...

Birou. Foto: Freepik.com

Prăpastie salarială: 12.931 lei în IT vs 3.403 lei în HoReCa

IT-ul rămâne lider la salarii: peste 12.900 lei net, de...

Bani
China. Foto: Freepik.com
Muncitori instalează panouri solare / Foto: Freepik
e-Factura
Bursa de Valori București
Foto: Pexels.com
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik

China a suspendat importurile de energie electrică din Rusia

China a suspendat importurile de energie electrică din...

Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Foto: pexels.com
Hacker. Freepik.com
Foto: Freepik.com
Freepik.com
Vladimir Putin / Foto: Kremlin

pixel