A câștigat 2 milioane de € la Loto. Acum trăiește din ajutor social

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Callie Rogers
Callie Rogers
Callie Rogers, cea mai tânără câștigătoare din istoria loteriei britanice, este acum distrusă. 

La vârsta de 16 ani, adolescenta a apărut pe prima pagină a ziarelor după ce a câștigat suma de 1,8 milioane de lire sterline (peste 2 milioane de euro). Acum, în vârstă de 33 de ani, trăiește din ajutorul social oferit de stat fost implicată recent într-un accident rutier fiind sub infliuența cocainei.

Callie Rogers, acum vânzătoare la un magazin, și-a văzut viața dată peste cap în 2003 după ce a câștigat o mică avere. 

Dar deciziile pe care le-a luat nu au fost dintre cele mai bune. Și-a risipit banii cumpărând case, mașini, haine de lux, substanțe ilicite și operații estetice.

Ce sumă s-a câștigat la LOTO. Numerele extrase

A împărțit din bani familiei și prietenilor și chiar unor rude foarte îndempărtate. ”Am fost o țintă ușoară. Abia acum îmi dau seama ce mi-au făcut. Au profitat de vârsta mea fragedă. Mi-a plăcut să îi ajut pe ceilalți - în special membrii familiei mele - să iasă din necazuri. Dar, pe de altă parte, am vrut doar să-mi recapăt vechea viață”, a spus Callie Rogers acum doi ani într-un interviu.

Astăzi, mama a patru copii, trebuie să se mulțumească cu un salariu anual de aproximativ 13.000 de euro. Pentru casa ei modestă, ea plătește o chirie de 550 de euro. ”Dar sunt mai fericită acum ca niciodată”, a spuns aceasta cu ceva vreme în urmă.

Săptămâna trecută femeia a revenit în atenția presei după ce a fost implicată într-un incident violent cu o altă femeie, în urma căreia a fost reținută de poliție numai după ce a fost imobilizată folosindu-se spray cu piper.

În Marea Britanie cea mai mică vârstă de la care o persoană poate juca la Loto este de 16 ani însă acest lucru ar putea în curând să se schimbe în urma unei propuneri legislative pentru care a militat și Callie, vâsta minimă devenind 18 ani.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Donald Trump
Foto: pexels.com
Nvidia / FOTO: Freepik
Lansarea dronei germane Rheinmetall KZO în timpul exercițiului Iron Wolf II în Lituania / Foto: NATO / Flickr
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Vladimir Putin / Foto: kremlin.ru
pexels.com
Donald Trump
Foto: Pexels.com
Contabil
Vladimir Putin și Donald Trump / Foto: kremlin.ru
Euro și lei / Foto: Oana Pavelescu
Militar ucrainean / Foto: Serhii Nuzhnenko / Radio Europa Liberă
Foto: Pexels.com
Portul Constanța
Familie plateste cumparaturile la casă

România nu mai este pe primul loc la inflație

România a pierdut titlul de țară cu cea mai mare...

Reguli noi pentru transportatori
Petrol / sursa: Freepik.com
Warren Buffett / FOTO: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063827483686&sk=photos_by

Warren Buffett, Oracolul din Omaha, dezvăluie unde a greșit

Berkshire Hathaway, compania legendarului investitor...

Janusz Bugajski, Senior Fellow la Jamestown Foundation din Washington DC
Știri false / Foto: Freepik
Tractorist / Foto: Freepik
Lucrător
Spațiu / FOTO: Wikipedia

Spațiul devine din ce în ce mai aglomerat pentru Elon Musk

Rețeaua de comunicații Starlink, deținută de miliardarul...


pixel