Evoluție mixtă pentru leu: Ușoară apreciere față de euro, depreciere față de dolar
Leul se apreciază față de euro...
Începând de astăzi, 10 octombrie, și până vineri, 17 octombrie, persoanele fizice rezidente și nerezidente, cu vârsta de peste 18 ani, pot subscrie titluri de stat FIDELIS denominate în lei și în euro, prin intermediul băncilor partenere: BT Capital Partners & Banca Transilvania, Banca Comercială Română, BRD – Groupe Société Générale, UniCredit și TradeVille, în parteneriat cu Libra Bank. Titlurile vor fi listate la Bursa de Valori București.
Aceasta este cea de-a 19-a ediție a campaniei „România are sânge de rocker, acum și de investitor”, derulată împreună cu emisiunea „Morning Glory cu Răzvan Exarhu” de la Rock FM, prin care donatorii de sânge beneficiază de cea mai avantajoasă dobândă oferită pentru titlurile de stat.
Tranșa specială de titluri de stat FIDELIS, emisă în lei, cu scadență la doi ani, este destinată celor care pot face dovada unei donări de sânge efectuate începând cu 1 mai 2025. Această tranșă oferă o dobândă atractivă de 8,20%, iar pragul minim de subscriere este redus de la 5.000 lei la 500 lei, în limita unui plafon maxim de 100.000 lei per investitor.
în lei:
în euro:
Valoarea nominală a unui titlu de stat FIDELIS este de 100 de lei pentru emisiunea în lei și 100 de euro pentru emisiunea în euro, iar pragul minim de subscriere este de 5.000 de lei, respectiv, 1.000 de euro.
Poți retrage banii oricând, iar câștigurile sunt scutite de impozit. Subscrierea titlurilor de stat FIDELIS nu implică niciun comision perceput de băncile intermediare, iar veniturile obținute — atât din dobânzi, cât și din eventualele câștiguri de capital — sunt neimpozabile. Deținătorii titlurilor FIDELIS emise anterior și ajunse la scadență pot reinvesti sumele disponibile direct în cadrul acestei noi ediții. În plus, investitorii au posibilitatea de a vinde titlurile înainte de scadență, beneficiind de dobânda aferentă perioadei efective de deținere.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Leul se apreciază față de euro...
Produsul Intern Brut a crescut...
La jumătatea acestui an,...
Premierul Bolojan a negat...
După exemplul României, Grecia...
Leul s-a apreciat joi faţă de...
Inteligența artificială nu...
Guvernul a aprobat cadrul legal care permite...
Doar 4% dintre români văd munca...
Proiectele de acte normative...
CEC Bank a fost admisă de...
Veste bună din Parlament pentru...
Înmatriculările de autoturisme...
Angajații combinatului...
Compania generează 1,27...
Curs valutar BNR, 8 octombrie.
"Energia românească trebuie să...