Piața auto se temperează după trei ani de creștere
După trei ani de expansiune, piața auto din România va înregistra în 2025 o stagnare, cu o ușoară scădere de -0,4%, conform prognozei realizate de Asociația Producătorilor și Importatorilor de Automobile din România (APIA). Se estimează că numărul total de autovehicule noi înmatriculate va ajunge la 179.000 de unități, în contextul unui climat economic incert și al schimbărilor din industrie.
Pe de altă parte, segmentul autoturismelor noi va avea o creștere de +0,7%, atingând un volum de aproximativ 150.000 de unități. În schimb, vehiculele comerciale ușoare și minibusurile vor înregistra o scădere considerabilă, de -8,3%.
Mașinile electrificate câștigă teren, dieselul se prăbușește
Autovehiculele electrificate își vor continua ascensiunea fulminantă în 2025, cu o creștere de +34,6%. Mașinile hibride vor domina acest segment, cu un avans de +41,7%, în timp ce vehiculele 100% electrice vor înregistra un reviriment spectaculos, după un 2024 dificil, crescând cu +28,3%.
În același timp, motorizările clasice pierd din popularitate. Mașinile pe benzină vor scădea cu -4,5%, iar dieselul va suferi un declin major, de -39%, ajungând să reprezinte doar 8,3% din totalul pieței auto.
Programul Rabla și infrastructura de încărcare, factori decisivi
Evoluția pieței auto din România în 2025 va fi influențată de politicile guvernamentale, în special de viitorul Program Rabla. APIA susține necesitatea unor subvenții predictibile, de 8.500 euro pentru vehiculele electrice, pentru a încuraja tranziția către electromobilitate. De asemenea, dezvoltarea infrastructurii de încărcare va juca un rol crucial în accelerarea adopției mașinilor verzi.
"Reducerea bruscă a subvențiilor pentru mașinile electrice în 2024 a avut un impact negativ puternic asupra pieței. APIA susține implementarea unui program stabil, care să sprijine segmentul vehiculelor electrice cel puțin până în 2030", a declarat Dan Vardie, președintele APIA.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Guvernul a aprobat mecanismul...
Asociația Producătorilor și...
Abia lansat în România,...
Ministrul Energiei, Sebastian...
Dan Vardie (APIA) afirmă că...
Banca Națională a României...
Moscova cere ca oficialii SUA...
Comisia Europeană cere Shein...
Proiectul de eliminare a...
Pudra din viermi galbeni de...
Impozitarea progresivă nu ar crește semnificativ...
Aurul a înregistrat un nou...
Finanțarea este oferită prin...
Statele Unite au anunțat că...
Sunt vizate o serie de mari...
Anunțul a fost făcut joi, de...
Tranzacția, în așteptarea...
Proiectele de acte normative incluse pe agenda ședinței...
Un avertisment lansat pe fondul...
Agenția rusă pentru administrarea proprietății statului...
Un instrument care ascunde o...
Cel mai folosit metal de pe Pământ va trece prin cea mai...
Pe agenda şedinţei de joi, 6 februarie, a Guvernului,...
Industria cafelei din Brazilia,...