AJUTOARE de CRIZĂ. Firmele care primesc BANI de la Guvern în PANDEMIE

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Incendiul a fost încadrat în categoria ”accident major”
Incendiul a fost încadrat în categoria ”accident major”
Senatul a adoptat, luni, în plen, OUG 10/2021 privind unele măsuri de sprijin financiar pentru întreprinderile din domeniul turismului afectate de impactul economic al pandemiei COVID-19, actul normativ fiind amendat în sensul că plafonul pentru cumulul ajutoarelor de stat a fost majorat la 1.800.000 de euro de la 800.000 de euro.

OUG 10/2021 vizează înlăturarea unor deficienţe ale OUG 224/2020, identificate de Comisia Europeană, prin care au fost adoptate măsuri pentru a reduce impactul negativ asupra operatorilor economici din sectorul turistic, afectat de pandemia de COVID-19.

Prin OUG 10/2021, ghizii de turism sunt incluşi printre beneficiarii schemei de ajutor, perioada de derulare a schemei de ajutor de stat se prelungeşte de la 30 iunie 2021 la 31 decembrie 2021, iar modificarea termenului de plată a sumelor corespunzătoare de la 30 de zile de la semnarea contractului de finanţare la 30 iunie 2022, în limita creditului bugetar.

Elena Cristian: Pot să-mi dau seama de efectele DEZASTRUOASE

Baza de calcul a ajutorului va fi certificată şi asumată de un expert contabil, de o societate de expertiză contabilă, de către un auditor financiar sau o firmă autorizată de audit financiar.

Plafonul maxim al ajutorului ce poate fi acordat în baza schemei prevăzute de OUG 10/2021 unei singure întreprinderi se menţine la 800.000 de euro, echivalentul în lei.

"Ajutoarele de stat acordate pot fi cumulate cu alte ajutoare, măsuri de sprijin acordate în baza Secţiunii 3.1 din Comunicarea Comisiei Europene - Cadru temporar pentru măsuri de ajutor de stat de sprijinire a economiei în contextul actualei epidemii de COVID-19 în limita plafonului echivalent în lei al sumei de 1.800.000 euro, precum şi cu ajutoare acordate în temeiul altor secţiuni ale comunicării în conformitate cu dispoziţiile din secţiunile specifice ale acesteia cu privire la cumul", prevede articolul amendat de Senat.

Ordonanţa va fi dezbătută de Camera Deputaţilor, for decizional în acest caz. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

CCR a decis / Foto: Freepik
ANAF / Foto: DCBusiness
Contor electric

Se dau bani pentru energie! Tot ce trebuie să știți

Românii aflați în situație de sărăcie energetică pot...

Jean Ivan, noul director interimar al Romsilva

Romsilva are un nou director intermediar

Jean Vişan, noul director general interimar al Romsilva....

Casa de schimb / Foto: Arhivă
Neodimium pur
Datorii la stat / Foto: Freepik
Analistul economic Adrian Negrescu / FOTO: Facebook
Fabrica de reciclare / Foto: Freepik
BVB
Om de afaceri vorbeste la telefon / Foto: Freepik
Eoliene / Foto: Freepik
Microbuz / Foto: oglindadeazi.ro
foto: pexels.com
SpaceX
Cristian Popa, BNR
Ilie Boloja și Sorin Grindeanu / Foto: George Călin / Mălina Norocea / Inquam Photos
Bani / Foto: DCBusiness
Butoaie cu petrol / Foto: Freepik
Uzina Dacia Mioveni
Judecător / Foto: Freepik
O femeie alimentează mașina la o benzinărie / Foto: Freepik
Carduri sociale
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Energie verde / Foto: Freepik
MIPE schimbă și simplifică obținerea banilor / Foto: Freepik
Abonament la internet
Temu / Foto: DCBusiness

pixel