Alertă în Pacific! Un sarcofag plin de deșeuri nucleare începe să cedeze

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
În acea perioadă au fost efectuate numeroase teste nucleare
În acea perioadă au fost efectuate numeroase teste nucleare
Deșeurile radioactive apărute în urma testelor nucleare efectuate de Statele Unite în perioada războiului rece ar putea ajunge în Oceanul Pacific, a avertizat secretarul general al ONU, Antonio Guterres.

Secretarul general al ONU a atras atenția că respectivele deșeuri au fost depuse într-un crater acoperit cu o cupolă, descrisă ca ”un fel de sarcofag”, pe atolul Enewetak din Insulele Marshall. Se pare însă că timpul și-a spus cuvântul, astfel că acoperișul de beton a început să prezinte fisuri.

”M-am întâlnit cu președinta Insulelor Marshall, Hilda Heine, care mi-a împărtășit marea ei îngrijorare, pentru că există un pericol real de scurgere a materialului radiactiv ascuns sub cupolă. Riscul pentru regiune este foarte mare”, a subliniat Huterres.

Citește și 30 de ani de la accidentul nuclear de la Cernobîl. Cauza dezastrului

Începând din 1954, Franța și Statele Unite au efectuat numeroase explozii nucleare în zonă, tot acolo fiind testată inclusiv bomba cu hidrogen ”Castle Bravo”, cea mai puternică realizată de americani.

De altfel, încă din 2017 oamenii de știință au tras un semnal de alarmă, arătând, într-un raport, că ”uneori, marea reunește să se infiltreze sub sarcofag în timpul marilor furtuni”. ”Guvernul Statelor Unite a recunoscut că un ciclon major ar putea rupe cupola, provocând răspândirea tuturor radiațiilor conținute”, a comentat Michael Gerrard, de la Universitatea Columbia, citat de televiziune ABC.

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Intervenţie de urgenţă pe lacul Bicaz, după inundaţii

Buzoianu: Am cerut Hidroelectrica şi Apele Române,...

Benzinărie / Foto: Freepik
Freepik.com
Factura. Freepik.com
Euro / FOTO: Freepik

România va putea tipări bancnote euro

România va dispune, până la sfârşitul acestui an, de...

Alexandru Nazare
Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Imaginile dezastrului din județul Galați / FOTO: gov.ro
Rafinărie atacată cu drone / Foto: Captură video
Declarația unică - Foto ilustrativ
Foto: Freepik.com
BVB

BVB încheie săptămâna în scădere

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere pe majoritatea indicilor...

La benzinărie / FOTO: Freepik

ANAF a declanşat operațiunea "Cuibul cu Fantome"

Direcția Generală Antifraudă Fiscală acționează...

Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Urmările inundațiilor / Foto: Apele Române
Cosmin Marinescu
freepik.com
Freepik.com
Medic scrie o rețetă / FOTO: Freepik
Freepik.com
Contabilă la calculator / Foto: Freepik
Inundații / Foto: IGSU
Donald Trump
Freepik.com

pixel