Alocații pentru copii. Vești EXTRAORDINARE pentru acești români

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Sunt considerabil mai mulți bani
Sunt considerabil mai mulți bani
Românii care lucrează în străinătate vor putea primi mult mai mulți bani pentru copiii lor. Este vorba despre alocațiile europene pentru copii, a căror valoare oscilează între 100 și 160 de euro. În România, copiii cu vârste între 2 și 18 ani primesc 214 lei, iar cei mai mici de 2 ani beneficiază de 427 de lei lunar.

”Toți românii care lucrează în afară legal și au reședința pe teritoriul unei țări europene au acces la această alocație europeană, care de fapt e o prestație de tip familial. Are de fapt același regim ca și alocațiile din sistemul românesc. Se poate obține și retroactiv mergând pe un termen de 1 până la 3 ani. Bineînțeles, sunt mai multe criterii care se iau în calcul. În acest moment, deși vorbim de milioane de români plecați în afară României pentru a lucra, cam 3% dintre cei de pe teritoriul Uniunii Europene obțin acest tip de alocație, ceea ce înseamnă că principala problemă în accesarea acestei alocații este lipsa de informare.

Una dintre soluțiile la care ar trebui să ne uităm cu prioritate este aceea de a ne informa cetățenii. Noi, cei din instituțiile responsabile să o facem, și aici m-aș uită la agenția județeană pentru prestații sociale sau la agenția națională în curtea căreia se depune formularul E411 pentru obținerea alocației”, declarat Nabăr, director executiv al World Vision, pentru digi24.ro.

Procedura prin care se pot obține alocațiile europene este simplă. Românii trebuie să depună un formular la Agenția Națională pentru Prestații Sociale. Formularul E411 poate fi descărcat de AICI.

Citește și Cum este la alții. Premieri care au demisionat pentru că așa este corect

Părinții din UE care doresc să primească alocație europeană pentru copiii lor trebuie să îndeplinească următoarele condiții:

- să lucreze în țara respectivă;

- să primească o pensie de stat de la sistemul de securitate socială din țara respectivă;

- sau dacă pur și simplu locuiesc în țara respectivă.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Oameni pe stradă
Ispectori ai ANAF și Vamei
Nave petroliere / Foto: Freepik
Oameni de afaceri / Foto: Freepik
Mină de suprafață / Foto: Pexels
Foto: Mihai Ciobanu
Adrian Negrescu
Petroliști venezueleni / Foto: PDVSA
Donald Trump
Servere / Foto: Freepik
Foto: Pexels.com
Foto: Oana Pavelescu
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Dosare ANAF. Freepik.com
Elon Musk / Foto: Gage Skidmore / Flickr
Benzinărie Lukoil

Un jucător saudit intră în cursa pentru activele Lukoil

Compania saudită Midad Energy a devenit unul dintre...

Inspector antifraudă, ANAF
Vânzare online / Foto: Freepik
Kaufland. Foto: Mihai Ciobanu

Programul magazinelor Kaufland de Crăciun și de Revelion

Kaufland România anunță programul de funcționare al...

Investiții / Foto: Freepik
TVA / Foto: DCBusiness
Documente
Volodimir Zelenski și Donald Trump / Foto: Reuters / Kevin Lamarque
Delegațiile din Ucraina și SUA
REMAT
Uzină Ford / Foto: Flickr

Ford pune frână producţiei de vehicule electrice

Ford reduce drastic gama de vehicule electrice.


pixel