Industria aluminiului din România, îngropată de prețurile la energie. Ce măsuri sunt așteptate din partea Guvernului

Autor: Matei Ion
Data publicării:
ALRO Slatina
ALRO Slatina
Prețurile energiei electrice și gazelor naturale paralizează toate industriile iar de acest fenomen nu este scutită nici ALRO Slatina

Alro Slatina va fi distrusă până la finalul lunii februarie dacă Guvernul nu blochează preţul la energie electrică, a declarat, vineri, pentru agenția Agerpres, preşedintele Sindicatului Liber Alro, Ion Popa.

"Revendicarea noastră este una singură - preţul exorbitant la energia electrică, nu numai la Alro Slatina ci şi la toţi consumatorii industriali şi casnici, bineînţeles. Noi deja am oprit o hală de electroliză, ieri s-a oprit o hală, urmează încă două, şi vor mai rămâne în funcţiune două. Asta înseamnă 60% din capacitate, asta înseamnă sute de angajaţi de la noi şi de la Tulcea (fabrica de alumină Alum Tulcea, n.r.) disponibilizaţi, dacă nu se rezolvă problema cu plafonarea şi cu blocarea preţului la energie. Noi avem cinci hale în funcţiune. Dacă oprim 3 hale, înseamnă reducerea capacităţii cu 60%. Din 5 hale, o să mai rămână două - cu două hale, nu ştiu cum se poate funcţiona. Una e deja oprită, şi se opresc eşalonat şi o să rămânem cu două hale până la Paşti. De fapt, până la sfârşitul lui februarie, dacă nu se face nimic, Alro Slatina e distrusă. Iar în ţară o să fie zeci de mii de oameni fără locuri de muncă, pentru că sunt destule fabrici care depind de Alro, iau sârmă şi alte profile de aluminiu", a afirmat Ion Popa, în timpul mitingului organizat în faţa sediului Guvernului de mai multe sindicate din industria aluminiului.

Preşedintele Sindicatului Liber Alro a adăugat că întreaga industrie va intra în colaps, dacă autorităţile nu vor reglementa piaţa energiei prin plafonarea preţurilor.

Alro, lovită de criza energetică, anunță scăderea producției

"Totul este în mâna Guvernului, pentru că în Legea Concurenţei, ordonanţa 21 din 1996, scrie clar că Guvernul poate să plafoneze (preţul energiei, n.r.), să îl blocheze, în situaţii de criză, cum există acum în industrie. Dacă vrea să o facă, scăpăm, dacă nu vrea să o facă, închidem tot şi se alege praful. Legea există, trebuie doar să o aplice. Scrie clar acolo în Legea Concurenţei, la articolul 4, aliniatul 3, unde scrie clar că în situaţii de criză Guvernul poate să plafoneze şi să blocheze preţul. Cerem plafonarea preţului. Reglementarea se poate face, Guvernul vorbeşte de ea în coaliţie, dar nu o aplică. Cei din Guvern zic acum că plafonează preţul la 1.000 de lei megawat/oră, dar nu se gândesc că Hidroelectrica produce sub 200 de lei megawat/oră? De la 200 la 1.000 de lei e de cinci ori! Nu zice nimeni să nu aibă şi Hidroelectrica profit, dar sunt intermediarii. Deci noi cerem reglementarea pieţei energiei. Altfel nu se rezolvă problema şi toată industria va fi praf şi pulbere. Vor fi disponibilizări în masă", a menţionat Ion Popa.

Reprezentanţii Sindicatului Liber Alro, Sindicatului Alroproduct, Sindicatului Prelucrarea Aluminiului şi Sindicatului Alum Tulcea au participat vineri la o demonstraţie de protest în faţa sediului Guvernului, solicitând Guvernului limitarea preţurilor la energie şi gaz la valoarea acestora din decembrie 2020 pentru cel puţin un an, precum şi interzicerea exportului de energie electrică şi distribuirea acesteia către consumatorii industriali şi casnici.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani
Friedrich Merz / FOTO: Wikipedia

Germania: Conservatorii în frunte. AfD, scor istoric

Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...

Muncitori montează panouri solare pe acoperișul unei case / Freepik
Sebastian Burduja / FOTO: Gov.ro
Germania / FOTO: Unsplash
Meta
Consultând evoluția bursei / FOTO: Freepik
Santorini / FOTO: Freepik

La Santorini pământul s-a mai calmat. Ce spun specialiștii

Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică

Dispreț total
comertul online - FOTO: Freepik@narawit_sukkasemsakorn
Volodimir Zelenski Ursula von der Leyen / Foto: president.gov.ua

Cum vor europenii să-l ajute pe Zelenski în fața lui Trump

Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...

Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
BMW electric
munca la gri - FOTO: Freepik@creativeart
Javier Milei
starlink - FOTO: Freepik@alicephoto

Țara care plătește abonamentul Starlink pentru Ucraina

Care este țara europeană care plătește abonamentul...

Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...

Este o veste bună pentru cele doua banci
Ședință de Guvern / Foto: gov.ro
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup
Donald Trump / FOTO: Wikipedia

Air Force One: Donald Trump "nu este mulțumit" de Boeing

Termenele de livrare care ar putea determina...

Elon Musk

Trei scenarii pentru Elon Musk: Un exercițiu de imaginație

Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...


pixel