Preşedintele american Donald Trump foloseşte sancţiunile pentru a forţa Iranul să se întoarcă la masa negocierilor şi a-l împiedica să dezvolte arme nucleare şi să avanseze în programul său de rachete, a declarat el ziarului în remarci publicate duminică.
Germania, Franţa şi Marea Britanie şi-au lansat mecanismul, cunoscut sub numele de Instex, la sfârşitul lunii ianuarie, în încercarea de a susţine acordul nuclear cu Iranul din 2015, care deja a stabilit reducerea capacităţii Teheranului de a dezvolta arme nucleare.
Instex va permite să se facă comerţ fără tranzacţii financiare directe.
Iranul ar putea, de exemplu, să livreze petrol sau alte produse către Europa şi banii, în loc să fie plătiţi băncilor iraniene, ar ajunge la companiile europene care vând medicamente sau produse alimentare Iranului.
Citește și: Volkswagen pleacă din Iran, la solicitarea SUA
Nu este pentru prima dată când Grenell a încălcat eticheta diplomatică cu declaraţii controversate, notează agenţia germană de presă DPA.
La scurt timp după ce a preluat rolul de ambasador în luna mai, el a cerut ca firmele germane să nu mai facă afaceri în Iran după retragerea SUA din acordul nuclear.
Mai târziu, el a provocat furie declarând site-ului de ştiri Breitbart că doreşte "să-i susţină pe ceilalţi conservatori din întreaga Europă". Cel mai recent, el a ameninţat cu sancţiuni companiile germane care contribuie la construcţia gazoductului ruso-german Nordstream 2.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Prețurile la energie electrică continuă să varieze...
Peste 200 de locuitori ai...
Un accident provocat de o...
Organizația țărilor...
Administrația Națională de...
Polițiștii de frontieră ai...
Circulația pe Podul Prieteniei,...
Prețurile globale ale...
Val de căldură extremă în estul...
Donald Trump a semnat legea...
Pompierii anunţă că la mall-ul...
România se apropie periculos de...
Bursa închide pe minus vineri,...
Sistemul RO e-Transport a...
Andrei Badalov, în vârstă de 62...
IMM România nu este de acord cu...
Fondul Proprietatea a emis...
Românii pot investi din nou în...
Ministerul Finanțelor anunță...
Măsurile fiscale luate în regim...