Amenzi de până la 5.000 de lei. Se vor aplica de la prima abatere

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Se schimbă modul de calcul al amenzilor
Se schimbă modul de calcul al amenzilor
Conducătorii auto care transportă persoane contra cost, dar fără autorizațiile cerute de legislația traximetriei, vor putea fi sancționați mai ușor, adică de la prima abatere. Măsura este prevăzută într-o ordonanță de urgență pusă recent în dezbatere. 

Ideea nu este nouă, ea apărând în proiecte de lege lansate în 2017 și 2018, dar documentele nu au ajuns niciodată pe masa Guvernului spre adoptare. De altfel, transportatorii din România au cerut în repetate rânduri modificarea actualei legislații, în sensul simplificării procedurii de sancționare a respectivilor șoferi, care nu pot fi pedepsiți decât după mai multe abateri.

Prin urmare, prin Proiectul de Ordonanță de urgență a Guvernului pentru instituirea unor măsuri în domeniul transportului rutier, precum și de modificare a Legii nr. 38/2003 privind transportul în regim de taxi și în regim de închiriere, aflat în dezbatere publică la Ministerul Dezvoltării, cei care fac taximetrie ilegală vor putea fi sancționați și dacă n-au fost surprinși în mod repetat făcând acest lucru, ci chiar și pentru o singură abatere.

Amendă, de fiecare dată

Documentul prevede aplicarea unei amenzi de 1.000 până la 5.000 de lei "persoanelor fizice sau juridice pentru efectuarea de transport public, contra cost, de persoane cu un autoturism sau de mărfuri cu un autovehicul, fără respectarea prevederilor art. 7 alin. (2) sau, după caz, ale art. 7 alin. (3) (adică fără autorizare de transport persoane/mărfuri, obținută în condițiile Legii taximetriei - n.red.)".

Citește și PERICOL pentru șoferii care conduc astfel de mașini. Vezi de ce

Schimbarea adusă de proiect este faptul că se va renunța la sintagma "în mod repetat" din articolul propus spre modificare. Cu alte cuvinte, șoferii care practică taximetrie ilegal vor primi amendă de fiecare dată când sunt prinși, chiar și în două zile consecutive.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Fabrica. Foto: Freepik.com
Freepik.com
Bitcoin / FOTO: Freepik

Bitcoin își revine după minimele înregistrate vineri

Bitcoin își revine după minimele înregistrate vineri,...

CCR a emis un comunicat
Președintele Nicușor Dan
Curtea Constituțională a României, CCR / Foto: George Călin / Inquam Photos
Circulația s-a redeschis pe Transalpina / Foto: Oana Pavelescu
Amazon
SpaceX
Muzeul Louvre din Paris
OPEC
Blocul din cartierul bucureștean Rahova unde a avut loc o explozie / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Mihai Voicu
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Transportor GNL / sursa foto: Freepik.com /@sharpiloandrey
Christine Lagarde / Foto: BCE / Flickr
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
freepik.com
Yuan vs dolar. Foto: Freepik.com
Aragaz / Foto: Freepik
Blocul din cartierul bucureștean Rahova unde a avut loc o explozie / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

pixel