Reînvie visul american? Cifre peste aşteptări

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Visul american din anii 50
Visul american din anii 50
Economia americană a creat un număr peste aşteptări de noi locuri de muncă în decembrie, dar rata şomajului a crescut uşor, în timp ce salariile au crescut mai mult decât previzionau analiştii, transmit Reuters, BBC, Financial Times şi AP. 

Potrivit datelor publicate vineri de Departamentul american al Muncii, prima economie a lumii a creat luna trecută 312.000 de noi locuri de muncă, peste cifra de 177.000 de noi de locuri de muncă preconizată de analişti, în timp ce rata şomajului a urcat la 3,9% în decembrie, de la 3,7% luna precedentă. Este cel mai solid ritm de creştere al numărului de noi locuri de muncă din ultimele zece luni. 

De asemenea, salariul mediu orar a crescut cu 3,2% în decembrie, comparativ cu aceeaşi lună a anului trecut, după un avans de 3,1% înregistrat în noiembrie. Este cel mai rapid ritm din 2009, depăşind estimările analiştilor. La sfârşitul lui 2017, salariul mediu orar înregistra un avans de 2,7%. 

Citește și:Trump amenință Congresul că închide frontiera cu Mexic

Economia americană trebuie să creeze aproximativ 120.000 de noi locuri de muncă în fiecare lună pentru a ţine pasul cu creşterea populaţiei aptă de muncă. 

În sistemul de sănătate şi în educaţie au fost create 82.000 de locuri de muncă în decembrie, cel mai semnificativ avans din februarie 2012. De asemenea, barurile şi restaurantele au angajat 40.700 de persoane, în timp ce în industrie şi construcţii au fost create 32.000 şi, respectiv, 38.000 de locuri de muncă luna trecută. 

Pe ansamblul anului trecut, economia americană a creat 2,6 milioane de noi locuri de muncă, sau o medie de 217.000 pe lună, arată datele Departamentului american al Muncii. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Germania / FOTO: Unsplash
Muncitori montează panouri solare pe acoperișul unei case / Freepik
Foto: Pexels.com

BCE ar putea reduce dobânda la 2% până în vară

Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...

Dispreț total
comertul online - FOTO: Freepik@narawit_sukkasemsakorn
Volodimir Zelenski Ursula von der Leyen / Foto: president.gov.ua

Cum vor europenii să-l ajute pe Zelenski în fața lui Trump

Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...

Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
BMW electric
munca la gri - FOTO: Freepik@creativeart
Javier Milei
starlink - FOTO: Freepik@alicephoto

Țara care plătește abonamentul Starlink pentru Ucraina

Care este țara europeană care plătește abonamentul...

Contor electric
Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...

Este o veste bună pentru cele doua banci
Ședință de Guvern / Foto: gov.ro
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup
Donald Trump / FOTO: Wikipedia

Air Force One: Donald Trump "nu este mulțumit" de Boeing

Termenele de livrare care ar putea determina...

Elon Musk

Trei scenarii pentru Elon Musk: Un exercițiu de imaginație

Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...

007 / FOTO: Wikipedia
Completare document / FOTO: Freepik
Fermieri
santorini - FOTO: Freepik@saralaphotography94

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini....


pixel