Arieratele bugetului general consolidat au scăzut la 520 milioane de lei
Arieratele bugetului general...
”Am selectat împreună cu doamna preşedinte Mihaela Triculescu un număr de 50 de inspectori care nu sunt salariaţii Direcţiei Generale de Administrare a Marilor Contribuabili, încă 100 de inspectori care nu sunt salariaţi ai Direcţiei Generale de Administrare a Marilor Contribuabili şi încă 100 de inspectori Antifraudă pentru a încerca să ne pliem pe riscurile generale. Când ne referim la Iceberg (operaţiunea Iceberg - n.r.) ne referim la contribuabilii care în evidenţele noastre fiscale figurează cu cele mai mari riscuri. Vreau să vă spun că în acest moment avem în analiză un număr de 487 de contribuabili mari şi mijlocii cu riscuri estimate la care, în funcţie de concretizare, vom dispune efectuarea inspecţiilor fiscale sau nu. În momentul acesta lucrăm la zona de analiză de risc”, a spus Virgil Pîrvulescu, vicepreședinte al ANAF.
El a afirmat că în zona marilor contribuabili avizele de inspecţie fiscală au fost emise din luna decembrie în baza analizelor de risc şi niciun contribuabil nu va face obiectul unei inspecţii fiscale doar ”de dragul de a face o inspecţie fiscală”, ci numai pe elemente de risc identificate şi concretizate în urma unui control operativ efectuat de inspectorii antifraudă.
Citește și: Operațiunea Iceberg. Fiscul ”scutură pomul” marilor companii
”Vom reloca personal din ţară în funcţie de zonele de risc. Că sunt zone în jurul Clujului, în jurul Iaşului, în jurul Constanţei, în jurul Bucureştiului. Nu este vorba doar de Bucureşti. Este vorba de toată ţara şi noi trebuie să ne îndeplinim scopul de a crea un mediu economic corect şi toată lumea să-şi plătească impozitele şi taxele stabilite de legislaţia în vigoare, fără abuzuri şi de dorit ca toată lumea, dar absolut toată lumea când declară să şi plătească”, a declarat Virgil Pîrvulescu.
El a menţionat că la 25 ianuarie volumul sumelor declarate a crescut cu considerabil, în speţă la contribuabilii care au făcut obiectul unor verificări operative.
În ceea ce priveşte operaţiunea Tomis, Virgil Pîrvulescu a afirmat că iniţial operaţiunea a pornit pentru o perioadă de 90 de zile, dar va fi prelungită. El a spus că de când a fost declanşată operaţiunea în Portul Constanţa numărul operaţiunilor vamale a scăzut cu 43% dar valoric s-au dublat bazele asupra cărora se calculează impozitele şi taxele.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Arieratele bugetului general...
Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...
România, în fruntea producției...
Favoriți în sondaje,...
Se dorește verificarea...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Guvernul s-a decis în privința...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...