ANAF se transformă! Dezvăluirile ministrului Eugen Teodorovici

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
ANAF
ANAF
Popririle pe conturi şi multe alte activităţi ale Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală s-ar simplifica foarte mult dacă sistemul informatic ar fi finalizat, însă pe partea de mentalitate nu se poate schimba foarte mult, pentru că e greu să-i faci pe oamenii de la stat să înţeleagă că ei sunt cei care lucrează în slujba mediului privat şi nu invers, a declarat, miercuri seara, la Antena 3, ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici.

"Am zis că până la final de an 2018 o să soluţionăm problema cu poprirea. Din păcate, încă mai lucrăm la partea de sistem informatic, care este principala problemă a ANAF. Dacă sistemul informatic ar fi finalizat şi popririle de conturi şi multe activităţi ale ANAF s-ar simplifica foarte mult. În schimb, partea de mentalitate nu se poate schimba foarte mult. Aici se lucrează cu aducerea unor oameni tineri în sistem, cu simplificarea procedurilor, pentru că, fiind şi complicate multe dintre ele, acolo apar şi astfel de situaţii, de practici din acestea incorecte. Este greu să insufli oamenilor de la stat, în general, nu doar de la ANAF, să-i faci să înţeleagă foarte clar că ei sunt cei care lucrează în slujba mediului privat şi nu invers. Că vorbim de fonduri europene, de ANAF, de orice înseamnă administraţie publică, este acea reţinere, acea reacţie imediată la orice înseamnă schimbare, simplificare. Dacă iei din atribuţiile unei entităţi publice vei primi n.. avize negative sau argumente de ce să nu faci acel lucru", a explicat Teodorovici.

Acesta a subliniat că vor fi nişte modificări în ceea ce priveşte ANAF şi multe activităţi vor fi aduse la Ministerul Finanţelor, precum funcţia de mediere.

Citește și ANAF umblă la ”topul” rușinii

"Când o companie are o problemă, nu contestă tot la ANAF. Este clar că ANAF nu va da alt punct de vedere faţă de cel dat iniţial. Ministerul îşi va asuma să tranşeze această problemă a unui om de afaceri. Este o schimbare radicală şi la care, la fel, s-a ţinut foarte mult cu ambele mâini, o anumită persoană sau un grup de persoane, pentru că nu vor să dea din mână ce înseamnă puterea. Lucrurile se schimbă anul acesta şi ca instituţie, şi pe zona de informatizare şi sperăm noi cât mai mult pe această zonă de schimbare a mentalităţii. Cine se va ralia la această schimbare, bine, cine nu, se vor supăra, vor face scandal, mesaje pe internet, pe online..", a spus ministrul Finanţelor.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani. Freepik.com
Proiect / Foto: Freepik
Freepik.com
Miniștrii cabinetului Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Cumpărături online / FOTO: Freepik
BVB
Birou. Freepik.com
Foto: Pexels.com
Comisia Europeană propune reducerea folosirii gazelor în UE cu 15%
Dolari. Freepik.com
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Daniel Torok
Dragos Anastasiu / Foto: gov.ro
Alexandru Nazare
ANAF

ANAF urmează să aibă un nou șef

Adrian Nicușor Nica a fost desemnat pentru a prelua conducerea Agenției...

Bancnote
Noile telefoane Nothing
Bogdan Ivan și partenerii kazahi
Bursa de Valori București
Registrul Auto Roman
Ciprian Tătărușanu și Alin Dobre
George-Sergiu Niculescu
Foto: Freepik.com
Stradă din București, noaptea / Foto: Lawrence Krowdeed / Unsplash
Banca Națională a României

Cât aur şi valută are Banca Naţională în rezerve

La 30 iunie 2025, rezervele valutare la Banca Naţională...


pixel