Angajații Amazon din România se uită la filmulețe realizate în casele oamenilor

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Soft-urile de inteligență artificială
Soft-urile de inteligență artificială
Amazon primește acuzații grave. Se pare că angajații companiei din România și India se uită la filmări realizate în casele oamenilor de camerele de monitorizare Cloud Cam care se vând în SUA. 

Clipurile au ajuns fără acordul user-ilor la angajați ai Amazon care se uită la ele pentru a ”antrena” soft-urile de inteligență artificială, totul pentru ca aceste camere să funcționeze mai bine. Compania spune însă că toate filmările care ajung la angajații săi sunt, fie trimise de testeri, fie de useri care aleg să le trimită pentru că au avut probleme cu produsul și le vor rezolvate.

Firme românești, șanse mari la câștigarea unor premii europenne

Soft-urile de inteligență artificială ne permit să dăm telefonului sau altor gadget-uri comenzi vocale complexe, dar mai este mult de lucru și clar că este nevoie și de ajutor uman pentru ca soft-urile să funcționeze mult mai bine. De exemplu, la Cloud Cam au fost cazuri în care a dat alarma și când vântul a zburătăcit foi aflate într-o cameră în care geamul era deschis.

În aprilie, tot Bloomberg relata că angajați ai companiei transcriu și adnotează comenzi vocale date de useri asistentului Alexa, tot pentru a-l îmbunătăți. Și în acel caz era menționată România. Unii angajați ascultau și adnotau 150 de clipuri audio pe zi, clipuri de 20-30 de secunde, potrivit Antena3.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa de Valori București
Șofer de camion / Foto: Freepik
Sterică Fudulea
Dan Sucu. Foto: Agerpres
Fondul Proprietatea
Titluri de stat Fidelis
Foto: Reuters
Showroom auto / Foto: Freepik
ROBOR
Ilustrație: Oana Pavelescu

ANAF, informare despre depunerea Formularului 100

Informaţii importante de la ANAF pentru contribuabili.

Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Freepik.com
Robor

ROBOR a coborât sub nivelul de 7%

Indicele ROBOR la trei luni a scăzut, vineri, la 6,99%.

Freepik.com
Cu lista la cumpărături

TVA 11% sau 21%? Ghid complet al noilor cote de la 1 august

Cota redusă de TVA este păstrată doar pentru anumite...

Foto: Freepik.com
Colaj foto
Ilie Bolojan
Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor
Salina Praid
Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm
David Popovici și Daniel Dines, CEO UiPath
Camioane de marfă

pixel