ANOFM. Ce s-a întâmplat cu rata șomajului la început de an

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Munca suplimentară se compensează conform contractelor
Munca suplimentară se compensează conform contractelor
Rata şomajului înregistrat la nivel naţional în evidenţele ANOFM a fost de 2,98% la sfârşitul lunii ianuarie 2020, mai mare cu 0,01 puncte procentuale decât rata şomajului din decembrie 2019 şi cu 0,34 puncte procentuale mai mică decât cea din luna ianuarie a anului 2019, informează vineri Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă.

Numărul total de şomeri la finalul lunii ianuarie, de 258.917 de persoane, a crescut cu 1.052 persoane faţă de numărul înregistrat la finalul lui decembrie 2019.

Șomerii pot încasa 15.000 lei. Este simplu. Ce condiții trebuie să îndeplinească

Din totalul şomerilor înregistraţi, 59.078 au fost şomeri indemnizaţi, iar 199.839 neindemnizaţi. Numărul şomerilor indemnizaţi a crescut cu 742 persoane, iar numărul şomerilor neindemnizaţi a crescut cu 310 persoane faţă de luna precedentă.

Pe medii de rezidenţă, numărul şomerilor la finalul lunii ianuarie se prezintă astfel: 78.527 şomeri provin din mediul urban, iar 180.390 de şomeri provin din mediul rural.

Cei mai mulţi şomeri aveau între 40 - 49 de ani (72.998 persoane), urmaţi de cei din grupa de vârstă peste 55 de ani (50.958 persoane), la polul opus aflându-se persoanele între 25 - 29 de ani (13.196 persoane).

După nivelul de instruire, şomerii fără studii si cei cu nivel de instruire primar au o pondere însemnată în totalul şomerilor înregistraţi în evidenţele ANOFM (28,57%). Şomerii cu nivel de instruire gimnazial reprezintă 28,86% din totalul şomerilor înregistraţi, iar cei cu studii universitare 5,35 %.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Donald Trump vorbește la telefon
nicusor dan - FOTO: Agerpres
migratie - FOTO: Freepik@ruslan23-02
Șofer de TIR / Foto: Freepik
Administrator de bloc / Foto: Arhivă
China, UE / sursa foto: Freepik.com
Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Freepik.com

Amazon a declanşat un nou val de concedieri

Amazon face curățenie în divizia de cărți: concedieri la...

sulyok tamas - FOTO: Agerpres

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid.

Factura. Freepik.com
Camion in trafic
Starlink / Foto: Starlink / Flickr

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică.

Instalații de aer condiționat
Luna. Foto: Pexels.com
inchirieri - FOTO: Freepik@mrkaka1102
Rubin / Foto: Gemfields
Ce este portofelul european de identitate digitală. Când intră în vigoare şi cum se foloseşte
firme - FOTO: Freepik@Flowo
Industria apărării este în plin boom economic / Foto: NATO
Decizia vine în sprijinul celor cu credite ipotecare
Freepik.com
intarzieri - FOTO: Freepik
Lingouri de argint
Tren deraiat / Foto: Replica Online

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman 

Bursa de Valori București
Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
București / Foto: Oana Pavelescu

pixel