APCE cere eliminarea ”taxei pe soare” percepute de ANRE

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Panouri solare / Foto: Freepik
Panouri solare / Foto: Freepik
Asociaţia Prosumatorilor şi a Comunităţilor de Energie (APCE) solicită Guvernului eliminarea din OUG 163/2022 a art. 21 (pct 3), care permite ANRE să taxeze autoconsumul prosumatorilor, informează marţi APCE, printr-un comunicat.

Asociația Prosumatorilor și a Comunităților de Energie susține că, în ciuda asigurărilor din partea Guvernului că nu va introduce această taxă, Autoritatea Națională de Reglementare în Energie (ANRE) pregătește infrastructura pentru taxarea autoconsumului, iar prosumatorii ar plăti deja pentru această măsură.

Se menționează în comunicatul APCE că, pentru a obține certificatul de racordare ca prosumator, este necesar să se adauge un tablou sigilabil cu siguranțe, în care urmează să fie instalat un contor pentru măsurarea autoconsumului. Asociația afirmă că unii prosumatori au fost deja înzestrați cu aceste echipamente, fără a fi informați cu privire la rolul acestor contoare pe autoconsum.

Asociația consideră că instalarea acestor echipamente suplimentare este o dovadă a intenției Guvernului și a ANRE de a introduce o taxă pe autoconsum, contrar asigurărilor publice că nu se va întâmpla acest lucru.

De asemenea, s-a subliniat că introducerea taxei pe autoconsum nu ar fi o obligație impusă de o directivă europeană, iar Asociația Prosumatorilor și a Comunităților de Energie a solicitat eliminarea din Ordonanța de Urgență 163/2022 a articolului 21 (punctul 3) care permite ANRE să taxeze autoconsumul prosumatorilor.

Președintele Comisiei pentru mediu și echilibru ecologic din Camera Deputaților, Virgil Popescu, a anunțat că a propus un amendament pentru eliminarea "taxei pe soare" și a dat vot pozitiv pentru raportul de adoptare a legii care include acest amendament. El a subliniat că eliminarea taxei susține creșterea numărului de prosumatori și capacităților de stocare a energiei produse.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

BVB

Bursa de Valori București începe săptămâna cu evoluții mixte

BET și BET-NG în scădere, BET-FI și BET-BK în ușoară...

Strângere de mână / FOTO: Freepik
Casă de schimb valutar
Investitorii români sunt îngrijorați
Indici bursieri
Autoturisme noi, transportate pe un trailer / Foto: Freepik

Furnizorii auto își joacă viitorul la bursă

Sectorul furnizorilor de echipamente auto traversează o...

Marcel Boloș
Bani

Băncile au împrumutat statul cu peste 540 milioane lei

Împrumuturi mai reduse în luna mai față de aprilie.

Foto: Freepik.com
Tractor
Farmacie

Trump a pus gând rău producătorilor de medicamente

Nu este pentru dată când președintele american atacă...

Diamante
Christine Lagarde / Foto: BCE / Flickr
Platformă
Banca Naționala a României
ANAF / Foto: DCBUsiness
Inquam Photos / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Cu ochii pe grafice / FOTO: Freepik
Statul vrea să investească în fabricile de alimente / Foto: Freepik
foto: pexels.com
Pensionară / Foto: Freepik
Freepik.com
Firmele scapă de încă o serie de hârtii / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com
Contor electric / Foto: Arhivă

pixel