Apple și Amazon au suspendat aplicația favorită a susținătorilor lui Trump

Autor: Oana Pavelescu
Data actualizării:
Data publicării:
20.000 de români au picat într-o plasă întinsă de autorități pentru a le testa vigilența. Cu ce ofertă au fost păcăliți
20.000 de români au picat într-o plasă întinsă de autorități pentru a le testa vigilența. Cu ce ofertă au fost păcăliți
Apple Inc și Amazon.com Inc au suspendat aplicația Parler din App Store și serviciul lor de găzduire web, spunând că serviciul rețelei sociale populare printre mulți utilizatori de social media cu tendințe politice de dreapta nu a luat măsuri adecvate pentru a preveni răspândirea postărilor care incită la violență.

Acțiunea Apple și Amazon urmează unei mișcări similare a Google Alphabet Inc, vineri. Parler este favorizat de mulți susținători ai președintelui SUA, Donald Trump, care a fost suspendat definitiv de Twitter vineri iar aplicația este văzută ca pe un refugiu pentru oamenii expulzați de pe Twitter.

"Am suspendat Parler din App Store până când vor rezolva aceste probleme", a declarat Apple într-un comunicat sâmbătă.

Apple a acordat lui Parler 24 de ore să prezinte un plan detaliat de moderare, arătând că participanții au folosit serviciul pentru a coordona asediul de miercuri al clădirii Capitoliului.

Miscarea Amazon a fpst efectiv de a închide efectiv site-ul, care nu va mai funcționa decât în cazul în care va găsi o nouă companie care să-i găzduiască serviciile.

Amazon a suspendat Parler din unitatea sa Amazon Web Services (AWS), pentru încălcarea condițiilor de servicii ale AWS, nereușind să facă față în mod eficient unei creșteri constante a conținutului violent, se spune într-un e-mail al unei echipe AWS Trust and Safety către Parler, raport citat de Reuters.

Izolat și furios, Donald Trump vrea să-și facă propria rețea socială

Un purtător de cuvânt al Amazon a confirmat că scrisoarea este autentică.

Din pricina „riscului real pentru siguranța publică” pe care îl prezintă Parler, AWS intenționează să suspende contul Parler începând de duminică, la ora 23:59. PST, se spune în e-mail.

Directorul executiv al lui Parler, John Matze, a atacat Amazon, Google și Apple, spunând că este un efort coordonat știind că opțiunile Parler vor fi limitate și că ar provoca cel mai mare prejudiciu.

"Există posibilitatea ca Parler să nu fie disponibil pe internet timp de până la o săptămână, pe măsură ce reconstruim totul de la zero", a spus el într-o postare pe Parler.

”Acesta a fost un atac coordonat de giganții tehnologici pentru a ucide concurența pe piață ... Vă puteți aștepta ca războiul împotriva concurenței și libertatea de exprimare să continue”.

În plus față de Parler, utilizatorii de social media orientați spre dreapta s-au adunat la aplicația de mesagerie Telegram și la site-ul social hands-off Gab.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik.com
Freepik.com
Cosmin Marinescu
Panouri solare / Foto: Unsplash
Foto: Freepik.com
Lingouri de aur / sursa foto: Freepik.com
În magazin / FOTO: Freepik
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu

Surpriză pe piața valutară: dolarul cade, aurul urcă!

BNR a publicat vineri, 11 aprilie 2025, cursul valutar...

Declarația unică - Foto ilustrativ
Donald Trump
Foto: Freepik.com

SUA şi Rusia discută, la Moscova, soarta Ucrainei

Mesagerul lui Trump la Kremlin: Steve Witkoff negociază...

Foto ilustrativ / Foto: Freepik
Oameni pe stradă / Foto: Oana Pavelescu
București / Foto: Freepik
Pensionari
Reciclare
Investitorii fug de dolar și obligațiuni americane / Foto: Freepik
Ursula von der Leyen
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Banca Națională a României
Foto: Freepik.com
Donald Trump
Hidroelectrica / FOTO: https://www.facebook.com/hidroelectricaoficial/
IMagine cu rol ilustrativ / Foto: Arhivă

Statele Unite au luat la ţintă flota fantomă a Iranului

SUA lovesc „flota fantomă” a Iranului cu noi sancțiuni:...

Un început frumos
Gabriela Nistor, CEO Salt Bank
Hollywood / sursa foto: Pexels.com

pixel