Apple şi Samsung, amendate în Italia pentru update-uri software

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Autoritatea pentru concurenţă din Italia a decis miercuri să amendeze cu 10 milioane de euro producătorul american de telefoane Apple Inc. şi cu cinci milioane de euro rivalul sud-coreean Samsung Electronics Co, ca urmare a plângerilor potrivit cărora cei doi producători au folosit update-urile software pentru a încetini performanţele telefoanelor mobile

Împotriva Apple şi Samsung au fost demarate mai multe anchete la nivel mondial însă autoritatea pentru concurenţă din Italia este prima care a decis să impună o amendă.

"Societăţi din grupul Apple şi din grupul Samsung au adoptat practici comerciale incorecte", a concluzionat Autoritatea pentru concurenţă din Italia la finalul anchetei sale. Potrivit rezultatelor acestei anchete, unele update-uri software pentru telefoanele Apple şi Samsung "au provocat grave disfuncţionalităţi şi au redus semnificativ performanţele, accelerând astfel procesul de înlocuire".

Concret, Samsung i-a obligat pe proprietarii de smartphone-uri Note 4 să instaleze o versiune a sistemului de operare Android prevăzută pentru noul model, Note 7, provocând astfel probleme proprietarilor unor modele mai vechi de smartphone-uri care nu erau adaptate să ruleze noua versiune.

La fel şi în cazul Apple, care a obligat proprietarii de smartphone-uri din seria iPhone 6 să instaleze sistemul operaţional dezvoltat pentru modelul iPhone 7, iar ulterior şi un update software pentru acest sistem, ceea ce a provocat utilizatorilor probleme similare cu cele întâmpinate de proprietarii de telefoane Samsung. În plus, Apple a fost amendat şi pentru că nu a reuşit să ofere clienţilor informaţii clare cu privire la modul în care să menţină sau eventual să înlocuiască bateriile telefoanelor.

Apple a recunoscut anul trecut că anumite programe software pentru iPhone au avut ca efect încetinirea performanţelor anumitor telefoane, din cauza problemelor provocate bateriilor, dar a dezminţit că a scurtat intenţionat durata de viaţă a unui produs.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Trafic intens pe autostradă / Foto: Freepik
Termocentrală

Grupul 6 de la Rovinari reintră oficial în producție

Rovinari pornește Grupul 6 – un pas decisiv pentru...

Foto: Oana Pavelescu
Nicușor Dan
Freepik.com
Mână care ține cheile unei locuințe / Foto: Freepik
Freepik.com
Freepik.com

ANAF creşte numărul controalelor efectuate de la birou

ANAF, informare privind ţintele asumate în PNRR.

Asigurare auto RCA / Foto: Freepik
O unitate Gazprom / FOTO: Pagina de Telegram a companiei

Veniturile Rusiei din petrol şi gaze s-au prăbuşit

Veniturile Rusiei din petrol şi gaze au scăzut...

Date biometrice / Foto: Freepik

Modificări majore în procedura cazierului judiciar

Cazierul judiciar intră într-o nouă eră digitală, după...

Oleoductul Drujba
Calcule
Bursa de Valori București
London Metal Exchange / Foto: LME
Ursula von der Leyen
CEC Bank
Gaze
Reprezentanți ai Confederaţiei Patronale Concordia
Muncitori
Tichete de valoare
Bani
Cumparaturi online. Foto: Pexels.com
Bani
Dumitru Chisăliță / Foto: Agerpres

pixel