Arieratele bugetului consolidat au scăzut în noiembrie 2024

Autor: Delia Gheață
Data actualizării:
Data publicării:
Bani / FOTO: Freepik
Bani / FOTO: Freepik
Sunt datele Ministerului Finanțelor. 

Arieratele bugetului general consolidat au scăzut cu 0,29% în luna noiembrie 2024, comparativ cu octombrie, ajungând la 595,5 milioane de lei, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor și consultate de AGERPRES.

Detaliat, arieratele de peste 90 de zile au crescut semnificativ, cu 9,5%, de la 166 milioane de lei la 181,8 milioane de lei. În schimb, cele de peste 120 de zile au scăzut cu 3,14%, de la 332 milioane de lei în octombrie la 321,6 milioane de lei în noiembrie. Arieratele de peste 360 de zile au înregistrat o reducere mai pronunțată, de 7,16%, ajungând la 92,1 milioane de lei.

Creșteri la nivel local, reduceri în bugetul de stat

În cazul bugetelor locale, arieratele au crescut ușor cu 0,29%, de la 548,7 milioane de lei în octombrie la 550,3 milioane de lei în noiembrie. Creșteri semnificative s-au observat la arieratele de peste 90 de zile, care au avansat cu 12,78%, până la 158,8 milioane de lei. Pe de altă parte, cele de peste 120 de zile au scăzut cu 3,11%, iar cele de peste 360 de zile au înregistrat o reducere de 7,32%, ajungând la 79,8 milioane de lei.

Pentru bugetul de stat și entitățile autonome, arieratele s-au redus de la 48,5 milioane de lei în octombrie la 45,5 milioane de lei în noiembrie, marcând o scădere de 6,19%. De asemenea, arieratele de peste 90 de zile au scăzut cu 6,35%, iar cele de peste 360 de zile au fost diminuate cu 5,39%, ajungând la 12,3 milioane de lei.

Aceste ajustări reflectă eforturile autorităților de a gestiona eficient finanțele publice, în contextul provocărilor economice curente.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Inflație / Foto: Freepik
romarm
Ședință de guvern
Freepik.com
Șofer de TIR / Foto: Freepik
Ilie Bolojan - Rheinmetal

Ilie Bolojan a anunțat detaliile înțelegerii cu Rheinmetal

Premierul Ilie Bolojan a avut astăzi o nouă întrevedere...

Mugur Isarescu, guvernatorul BNR
Oficiu Poștal / Foto: Poșta Română
Foto: Reuters
Sediul ANRE
Florin Manole. Foto: Crişan Andreescu
Horia Sabo
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Bani
Noi taxe și impozite / Foto: Freepik
Finanțele schimbă regulile
Concurs de angajare / Foto: Freepik
Radu Miruță, ministrul Economiei
Biroul unui judecător / Foto: Freepik
Politisti amendează o persoană în Gara de Nord
Bani / Foto: DCBusiness
SoftBank
Afaceri / Foto: Freepik
Alexandru Nazare, ministrul de Finanțe
Impozite și taxe / Foto: Freepik
BVB
Adrian Nica, șeful ANAF

pixel