ASF se pregătește de noi scenarii de criză

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Criză economică / Foto: Freepik
Criză economică / Foto: Freepik
ASF actualizează normele privind simularea situațiilor de criză pentru fondurile de piață monetară, în acord cu cerințele ESMA.

Noile scenarii de criză pentru testarea rezilienței fondurilor intră în vigoare imediat

Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a emis o nouă normă prin care actualizează cadrul de aplicare al Ghidului Autorității Europene pentru Valori Mobiliare și Piețe (ESMA) referitor la simularea scenariilor de criză pentru fondurile de piață monetară (Money Market Funds – MMFs), în conformitate cu articolul 28 din Regulamentul (UE) nr. 1131/2017.

Noua reglementare, adoptată în ședința Consiliului ASF din 20 mai 2025 și publicată luni în Monitorul Oficial, modifică anexa la Norma ASF nr. 13/2018, care stabilea până acum modul de implementare a cerințelor europene. Anexa veche este înlocuită integral cu o versiune revizuită, adaptată noilor cerințe metodologice ale ESMA.

Ce prevede norma ASF

Norma vizează îmbunătățirea instrumentelor de testare a rezilienței fondurilor de piață monetară în fața unor potențiale șocuri financiare sau economice. Prin noile scenarii, administratorii acestor fonduri vor trebui să simuleze o gamă mai largă de riscuri extreme și neprevăzute, precum:

  • retrageri masive de lichiditate într-un interval scurt de timp,

  • degradări rapide ale ratingurilor instrumentelor din portofoliu,

  • creșteri bruște ale ratelor dobânzii,

  • evenimente macroeconomice sau geopolitice destabilizatoare.

Impactul asupra pieței fondurilor din România

Această modificare vizează în principal administratorii de fonduri de investiții care operează fonduri de piață monetară. Prin actualizarea anexei, ASF aliniează practicile din România cu standardele europene și oferă un cadru mai robust pentru prevenirea riscurilor sistemice.

ASF subliniază că scopul normei este să asigure o supraveghere eficientă, dar și proactivă, a pieței fondurilor monetare, în condițiile în care acestea joacă un rol important în furnizarea de lichiditate în sistemul financiar.

Intrare în vigoare imediată

Noua normă a fost semnată de președintele ASF, Alexandru Petrescu, și a intrat în vigoare în ziua publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I – adică 16 iunie 2025.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Gaze naturale / Foto: Freepik
ANAF

Vacanţe la mare cu până la 60% mai ieftine. Află detalii

Cea de-a 47-a ediţie a programului "Litoralul pentru...

Foto: Freepik.com
Freepik.com
Foto: Freepik.com
Freepik.com

Spotify scumpește abonamentele şi anunţă noi servicii

Spotify va majora prețurile pe măsură ce investește în...

Bani. Freepik.com
Rafinărie / FOTO: Freepik
Bursa de la București / FOTO: Facebook
AI. Freepik.com
Imagine din timpul protestelor angajaților MIPE pe tema tăierii sporurilor
Freepik.com
Freepik.com
Plată online / Foto: Freepik
Mașină veche, o rablă / FOTO: Facebook AFM

Programul Rabla, modificat. Câţi bani veţi primi

Ghidul Rabla Auto a intrat în dezbatere publică....

Legea mirosului. freepik.com
Freepik.com
Factură energie electrică
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Daniel Torok
foto: pexels.com
Aur vs argint. Freepik.com

pixel