ING: Economia României va crește cu doar 0,3% dar inflația cu 8% în 2025
România traversează cea mai...
”Până acum, acest virus SARS-C0V-2 a suferit mutații destul de neînsemnate, iar modificările produse nu afectează, deocamdată, eficacitatea mijloacelor de diagnosticare existente, preparatele medicamentoase și vaccinurile dezvoltate”, a afirmat oficialul OMS.
În același timp, OMS recomandă să fie continuate toate măsurile medicale și sociale, inclusiv testarea și monitorizarea contactelor cu izolare ulterioară, precum și măsuri individuale de protecție, precum igiena mâinilor, distanța socială și purtarea măștii.
Pe de altă parte, oficialul OMS a recunoscut că, în etapa actuală, nu există suficiente informații pentru a stabili fără drept de tăgadă dacă mutația depistată în Marea Britanie are legătură cu vreo modificare privind severitatea bolii, reacția anticorpilor.
Citește și Informații de la ANM. Cod GALBEN în aceste cinci județe
”OMS recomandă tuturor țărilor să mărească secvențierea virusurilor SARS-CoV-2 și, în măsura posibilităților, să procedeze la schimb de date privind rezultatele și observațiile făcute, pentru identificarea din timp a unor mutații care trezesc îngrijorare”, a adăugat Vujnovic.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
România traversează cea mai...
Ministerul Finanțelor vrea să...
Rabla Auto continuă și în 2025,...
De la 1 iulie 2025, odată cu...
Pentru al treilea an la rând,...
Peste 34.000 de locuri de muncă...
Cursul de schimb anunțat...
Persoanele impozabile care vor...
Guvernul României se alătură...
Rețeaua de drumuri naționale ar...
Prețurile carburanților în...
Legea privind actualizarea...
Premierul Ilie Bolojan a...
În ziua de 14 iulie 2025, la...
Ministerul Afacerilor Interne,...
Statul reia sprijinul pentru...
Într-un moment în care lumea se...
Judecătorii CCR ar putea rămâne...
România nu pierde niciun euro...
Banca Națională a României a...