Audi analizează posibilitatea transferării costurilor create de majorarea tarifelor la import în SUA pe seama consumatorilor, prin intermediul majorării preţurilor automobilelor, a anunţat marţi producătorul german, care a adăugat că ar urma să ia o decizie în acest an cu privire la producţia de automobile în America de Nord, transmite Reuters.
Audi nu are în prezent uzine de asamblare în SUA şi este unul dintre cei mai expuşi producători auto la tarifele americane din cauza uzinei sale de la San Jose Chiapa, Mexic, unde constructorul german are peste 5.000 de angajaţi care produc popularul model Q5.
Marţi, cu ocazia prezentării rezultatelor anuale, directorul general Gernot Doellner a spus că SUA reprezintă "principala piaţă de creştere" pentru marca Audi. "Aceasta este strategia pe care o urmărim. Şi o urmărim indiferent de modificările mediului politic din SUA", a spus Doellner, făcând referire la tarifele la import pe care administraţia preşedintelui Donald Trump le-a introdus pentru produsele care provin din Mexic şi Canada. Doellner a mai spus că se aşteaptă ca în acest an să fie luată o decizie cu privire la producţia locală de automobile în America de Nord, care ar putea include folosirea uneia dintre actualele uzine ale Volkswagen sau construcţia unei noi uzine.
La rândul său, directorul financiar de la Audi, Juergen Rittersberger, a precizat că firma analizează "cât de mult vom fi nevoiţi să transferăm, cel puţin o parte din tarife, pe seama clienţilor noştri sub forma de majorări de preţuri".
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...
China face un pas înainte în...
A încetat din viaţă Papa Francisc.
Cristina Popescu, directorul...
Șocul comercial declanșat de...
Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...
China acuză SUA de abuz...
Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...
Cifrele săptămânii de la Bursa...
Potrivit unui studiu, circa 15%...
Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...
Preşedintele Renault,...
Un avion Boeing destinat Chinei...
Numărul locuinţelor asigurate...
Redacţia DC Business vă urează...
Grupaj de ştiri.
În noile condiții generate de războiul tarifelor,...
Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...
Cererea globală de cupru explodează: investiții de peste...