Australia se înarmează cum nu a mai făcut-o de la al Doilea Război Mondial

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Submarin clasa Virginia / FOTO: Wikipedia
Submarin clasa Virginia / FOTO: Wikipedia
Canberra a prezentat marți un plan de dublare a numărului marilor sale nave de luptă, într-un moment în care tensiunile în zona Indo-Pacific și cursa înarmării cresc într-un ritm alarmant. Factura se ridică la peste 6,5 miliarde de euro.

Australia vrea să-și consolideze puterea navală, cu „cea mai mare flotă de la sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial”, potrivit ministrului său apărării, Richard Marles. Marți, guvernul a prezentat un plan de creștere a cheltuielilor militare cu peste 6,5 miliarde de euro.

Scopul Canberrei este de a deține 26 de nave de luptă de suprafață - mai mult decât dublu față de cele 11 nave pe care le are acum. „Marina Regală Australiană trebuie să fie capabilă să asigure siguranța și securitatea rutelor noastre maritime […] având în vedere că acestea sunt esențiale pentru modul nostru de viață și prosperitatea noastră”, a justificat ministrul.

Aproape 4.000 de locuri de muncă în joc

Australia va adăuga flotei sale șase fregate din clasa Hunter, trei distrugătoare, 11 fregate multirol și șase nave de luptă avansate din punct de vedere tehnologic, capabile să opereze fără echipaj. Mai multe nave vor fi echipate cu rachete americane Tomahawk, cu rază suficientă de acțiune pentru a lovi în adâncul teritoriului inamic - un instrument important de descurajare.

Acest plan antrenează o creștere a cheltuielilor pentru apărare la 2,4% din produsul intern brut al țării, peste ținta de 2% stabilită de aliații săi din NATO. Unele dintre nave vor fi construite în șantierele navale australiene din Adelaide, ce presupune noi locuri de muncă pentru 3.700 de oameni, în timp ce un model de navă va fi achiziționat din Statele Unite, altele fie din Spania, Germania, Coreea de Sud sau Japonia.

Submarine noi

Anunțul vine în contextul în care China și și-au sporit considerabil puterea de focdupă o creștere masivă a puterii de foc în regiune, dar și pe fondul tensiunilor tot mai mari dintre aliații Washingtonului și aceste guverne autoritare. Australia, care a format alianța militară Aukus cu Statele Unite și Regatul Unit, urmărește în special să contracareze influența Chinei în Pacificul de Sud.

În 2021, Australia a anunțat planuri de a achiziționa cel puțin trei submarine cu propulsie nucleară proiectate de SUA. Aceste submarine din clasa Virginia nu vor transporta arme atomice, urmând să primească în dotare rachete de croazieră cu rază lungă de acțiune. Acestea vor reprezenta o consolidare radicală a capacităților țării în regiunea maritimă Asia-Pacific.

Greșelile trecutului 

În timp ce majoritatea experților sunt de acord că Australia ar trebui să poată atinge o capacitate navală semnificativă, proiectele majore de apărare ale țării se confruntă, de regulă, cu întârzieri majore, uneori din motive electorale. Astfel, bugetele alocate pentru diferite programe au fost deseori reduse, la unele chiar s-a renunțat, au existat schimbări de abordare, unde prioritară a fost crearea de locuri de muncă la nivel local, nicidecum nevoile reale de apărare a țării. 

Guvernul trebuie să depășească greșelile din trecut și „nu are timp de pierdut”, pe măsură ce concurența se intensifică în regiune, a declarat Michael Shoebridge, fost înalt oficial australian, acum analist independent. Procedurile de achiziție de arme trebuie raționalizate, consideră el, altfel Canberra riscă din nou „întârzieri, probleme de construcție, explozii de costuri și, în final, nave care vor intra în funcțiune prea târziu cu sisteme învechite și deja inutile”.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Banca Europeană de Investiții / Foto: BEI
Acces gratuit la apă potabilă în aeroporturile din România. Ce spune Ministerul Transporturilor - FOTO: Freepik@EyeEm
Se modifică modul de acordare a alocațiilor pentru copii
Angajați
TVA / Foto: Freepik.com
masini de lux - FOTO: Freepik@maxmamchurov
Transportul aerian de mărfuri în România, în creștere cu aproape 10% în primele 9 luni din 2025 - FOTO: Freepik@eaktopapps

Recordul absolut pentru piața românească de artă sacră

O icoană pictată de Nicolae Grigorescu în tinerețe a...

Bursa de la București

Bursa de la București urcă

Bursa de Valori Bucureşti a înregistrat săptămâna aceasta creșteri importante

Covrigi. Foto: Freepik.com

Topul patiseriilor din România. Ce arată cifrele

Luca, Petru și Matei își împart piața patiseriilor.

București
Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik

ANAF. Reguli fiscale dure pentru multinaționale în 2026

Reguli noi, controale extinse și deduceri limitate:...

Tancuri rusești
Bani. Foto: Freepik.com

O primărie a fost amendată cu 70.000 de lei

Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...

Toți români vor avea un cont bancar
Ministerul Finanțelor
Vouchere de vacanță
Sediul Oracle din Austin, Texas
RCA

Ce noi reguli RCA se aplică de la 13 decembrie 2025

O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...

Scoaterea banilor din firmă se complică

Adio împrumuturi între firmă și asociat: ANAF schimbă tot

Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...

Mima Lonea din Petrila
Pană de curent / Foto: Freepik
Dolari și aur / Foto: Freepik
trenuri / Foto: Freepik
Lukoil
Femei la cumpărături cu ocazia sărbătorilor de iarnă / Foto: Freepik

pixel