Autostrada Sibiu - Piteşti. Un singur ofertant pentru Secțiunea 2, considerată printre cele mai dificile

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Pentru proiectarea şi execuţia Autostrăzii Sibiu - Piteşti, Secţiunea 2, Boiţa - Cornetu a fost depusă o singură ofertă, cea din partea  Asocierii Mapa Insaat Ve Ticaret AS - Cengiz Insaat Sanayi Ve Ticaret AS.

Potrivit CNAIR, valoarea estimată a contractului este de 4,63 miliarde lei, fără TVA. Traseul are o lungime de 31,33 km, iar sursa de finanţare o reprezintă fondurile europene nerambursabile.

Termenul de finalizare prevăzut este format din 18 luni de proiectare şi 50 de luni de execuţie.

Reprezentanţii CNAIR precizează că această secţiune conţine ca principale lucrări: 49 de poduri şi viaducte, 7 tuneluri cu lungimi cuprinse între 250 metri şi 1.590 metri şi ecoduct în zona localităţii Lazaret.

"Etapa I a procedurii de licitaţie restrânsă 'Proiectare şi Execuţie Autostrada Sibiu - Piteşti, Secţiunea 2: Boiţa - Cornetu' a fost finalizată în data de 23 iulie 2021, fiind transmise totodată şi Invitaţiile de participare la Etapa a II-a a procedurii - Etapa de depunere a ofertelor, către cei şase Candidaţi precalificaţi la prima etapă", se menţionează în comunicat.

Citește și: România, în topul UE privind creşterile preţurilor la electricitate

Potrivit CNAIR, operatorii economici interesaţi au avut la dispoziţie un termen iniţial de două luni pentru pregătirea ofertelor (20 septembrie 2021), care a fost ulterior prelungit cu încă o lună, până la data de 20 octombrie 2021, fiind astfel asigurat un termen mai mult decât suficient pentru pregătirea ofertelor. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Donald Trump
Foto: pexels.com
Nvidia / FOTO: Freepik
Lansarea dronei germane Rheinmetall KZO în timpul exercițiului Iron Wolf II în Lituania / Foto: NATO / Flickr
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Vladimir Putin / Foto: kremlin.ru
pexels.com
Donald Trump
Foto: Pexels.com
Contabil
Vladimir Putin și Donald Trump / Foto: kremlin.ru
Euro și lei / Foto: Oana Pavelescu
Militar ucrainean / Foto: Serhii Nuzhnenko / Radio Europa Liberă
Foto: Pexels.com
Portul Constanța
Familie plateste cumparaturile la casă

România nu mai este pe primul loc la inflație

România a pierdut titlul de țară cu cea mai mare...

Reguli noi pentru transportatori
Petrol / sursa: Freepik.com
Warren Buffett / FOTO: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063827483686&sk=photos_by

Warren Buffett, Oracolul din Omaha, dezvăluie unde a greșit

Berkshire Hathaway, compania legendarului investitor...

Janusz Bugajski, Senior Fellow la Jamestown Foundation din Washington DC
Știri false / Foto: Freepik
Tractorist / Foto: Freepik
Lucrător
Spațiu / FOTO: Wikipedia

Spațiul devine din ce în ce mai aglomerat pentru Elon Musk

Rețeaua de comunicații Starlink, deținută de miliardarul...


pixel