Potrivit raportului privind Europa şi Asia Centrală, publicat miercuri, economia locală se va întări în a doua jumătate a anului, dar ritmul redresării depinde de succesul vaccinării şi de soluţiile adoptate pentru criza sanitară, pe lângă situaţia din restul UE.
În raportul anterior, publicat în ianuarie, Banca Mondială estima o creştere economică de 3,5% în 2021, după un minus de 5% în 2020.
”BNR va continua să relaxeze politica monetară, susţinând redresarea economiei.Totuşi, pe măsură ce economia revine pe creştere, presiunile legate de inflaţie şi deficitul de cont curent se vor accentua, fiind nevoie de un răspuns adecvat. Reducerea substanţială a deficitului bugetar este improbabilă în 2021, în condiţiile în care guvernul trebuie să susţină măsurile de redresare economică”, se arată în raportul BM.
Banca Mondială estimează un deficit de cont curent de 5,4% din PIB în 2021, faţă de 5% în 2020, acesta urmând să se accentueze anul viitor, la 5,7%.
Citește și: Șefa FMI, vești bune privind estimările evoluției economiei mondiale
În privinţa deficitul bugetar, instituţia prognozează un nivel de 7,2% din PIB în 2021, de la 9,8% în 2020, şi scăderea lui la 6% în 2022.
De asemenea, datoria statului va ajunge la o pondere de 53,6% din PIB în acest an, după ce a urcat în 2020 la 47,7%. Estimările pentru anii următori sunt şi mai pesimiste, cu o pondere de 58,1% în 2022 şi de 62,2% în 2023. În 2019, anterior pandemiei, România avea o pondere de 37,3% a datoriei publice în PIB.
”Totuşi, nivelul datoriei rămâne printre cele mai mici din UE”.
Gradul de sărăcie al populaţiei va creşte pe termen scurt, pe fondul impactului pandemiei, al unui an agricol slab şi al scăderii sumelor trimise de diasporă în ţară.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...
China face un pas înainte în...
A încetat din viaţă Papa Francisc.
Cristina Popescu, directorul...
Șocul comercial declanșat de...
Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...
China acuză SUA de abuz...
Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...
Cifrele săptămânii de la Bursa...
Potrivit unui studiu, circa 15%...
Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...
Preşedintele Renault,...
Un avion Boeing destinat Chinei...
Numărul locuinţelor asigurate...
Redacţia DC Business vă urează...
Grupaj de ştiri.
În noile condiții generate de războiul tarifelor,...
Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...
Cererea globală de cupru explodează: investiții de peste...